22563815_542622629417373_458921074_o.jpg

Dnia 6 października 2017 roku na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 3b uczestniczyli w zorganizowanym przez panią W. Rafałowicz głośnym czytaniu. Książką, która była czytana, był “Mały Książę” Antoine De Sainta Exupéry’ego. Jedenastu uczniów miało przygotowane swoje role. Ich zadaniem było się jak najlepiej do nich przygotować. Reszta klasy miała za zadanie obserwować całe wydarzenie oraz je opisać.

Po wejściu do klasy część uczniów niebiorąca udziału w czytaniu ujrzała ławki ustawione w kwadrat.  Obserwatorzy usiedli na przeciwko występujących. Po kilkunastu minutach końcowych przygotowań rozpoczął się występ. Czytanie rozpoczęła Martyna, czyli narrator. Kolejną postacią był Pilot- Maciek. Niestety, żadne z nich nie miało przygotowanych rekwizytów. Następnie przyszła kolej na Izę- książkową Różę. W ręku trzymała wymieniony kwiat. Głosem modulowała tak jak jej postać została przedstawiona w lekturze- wywyższała się, mówiła z grymasem. Tuż po niej przyszedł czas na Jakuba Kramarczyka, czyli Małego Księcia- głównego bohatera. Miał on na sobie charakterystyczny szalik. Mówił spokojnym głosem, pasującym do postaci. Pojawiał się on  w czytanych fragmentach najczęściej. Kolejną postacią był Pijak odgrywany przez Jakuba Tutkę. Ubrany w szlafrok oraz stojący obok niego napój imitujący alkohol dobrze odwzorował tę postać. Jego ton także nie pozostawiał nic do życzenia. Następnie swoją rolę zaczęła odgrywać Agata- Bankier. Gdy zaczęła swoją kwestię, można było usłyszeć różnicę pomiędzy wypowiedziami innych a jej. Modulowała głosem, mówiła wyraźnie i głośno. Była ubrana w elegancką koszulę i trzymała długopis, zaś obok niej leżał kalkulator. Następną osobą był Kamil Baszyński odgrywający rolę Latarnika. Zaopatrzył się w słomiany kapelusz, który- jak później wytłumaczył- miał chronić go przed światłem latarni. Kolejny był Geograf- Mateusz. Jego rekwizytem był atlas. Tuż za nim zaczął mówić Kamil Kmita, czyli Próżny i Michał Jaworski- Król. Pierwszy z nich nie był przygotowany, zaś rekwizytem drugiego była papierowa korona. Na koniec wystąpiła Julia Muta ogrywająca rolę Lisa. Była ubrana w rudawy sweter, który miał imitować kolor zwierzęcia. Po zakończonym występie uczniowie wstali, ukłonili się i zostali nagrodzeni brawami. Nastąpił czas na pamiątkową fotografię artystów. Zdjęciami z tej lekcji zajęła się Julia Chmiel. Następnie była czas na zadawanie pytań. Obserwatorzy mogli dowiedzieć się to, czego nie zdołali zauważyć.

Uważam, że ta lekcja była naprawdę super. Mimo kilku niedociągnięć  było bardzo ciekawie, a fotografie na niej wykonane będą wspaniałą pamiątką. Chętnie powtórzyłbym te zajęcia.