shutterstock_1.jpg

Krytyka nigdy nie jest łatwa do przyjęcia, nawet jeśli się jej spodziewamy. Słuchanie niepochlebnych opinii na własny temat ma duży wpływ na to, co o sobie sądzimy i jak będziemy dalej postępować. Dlatego często mówi się, że krytykę trzeba przyjmować w sposób profesjonalny i z dystansem, ale często łatwiej to powiedzieć, niż zrobić.

Na pewno wiele z nas praktycznie codziennie ma do czynienia z krytyką. Jednak czy potrafi sobie z nią radzić? Jest to szczególnie trudne, jeżeli wiemy, że krytyka ta jest skierowana przeciwko Tobie i ma za zadanie jedynie wyprowadzić Cię z równowagi. Niezależnie od tego czy krytyka jest konstruktywna, czy destruktywna, zawsze istnieje pytanie ,jak ją przyjąć, by wyciągnąć z niej wnioski.

Na początku ważne jest to, aby rozróżnić krytykę konstruktywną od hejtu. Bo hejtem i zarzutami, za którymi stoi ogólna niechęć lub uprzedzenie drugiej osoby do ciebie, nie warto się przejmować i brać do siebie. Powód? To nie jest prawdą.

Po drugie, zapewne nie jest łatwo być spokojnym w takiej sytuacji, ale warto w takim momencie postarać się odłożyć emocje na bok. Zanim wysuniesz kontrargumenty na swoją obronę, poczekaj aż krytykujący skończy się wypowiadać. Nie rób tego pod wpływem emocji, nie przerywaj drugiej osobie, natomiast w głowie już od początku układaj własną argumentację. Ważne, by przez chwilę spojrzeć na zarzuty chłodnym okiem, ale w żadnym wypadku nie pokazywać złych emocji, które mogłyby doprowadzić nawet do kłótni.

Kolejna ważna rzecz mówi o tym, że jeśli masz świadomość, że postawione wobec ciebie zarzuty są uzasadnione, nie broń się za wszelką cenę. W żadnym wypadku nie kłam. Większą sztuką jest przyznać się do popełnionego błędu. Zyskasz wtedy nie tylko w oczach krytykującego, ale również poprawisz swoją pewność siebie, która będzie bardzo potrzebna przy naprawianiu popełnionych błędów

Na koniec muszę dodać, że celem krytyki jest wpłynięcie na kogoś w taki sposób, by poprawił swoje zachowanie. Dlatego ważne jest słuchanie i wyciąganie wniosków z zarzutów. Właściwa krytyka powinna zawierać nie tylko ocenę i uwagi, ale i wskazówki, jak dalej postępować.

Myślę, że istotne jest też to, aby po spotkaniu się z krytyką nie rozpamiętywać jej tylko iść do przodu i rozwijać się, ponieważ nie wolno przejmować się każdą opinią ludzi. Bo każdy z nas jest inny i ma odmienne zdanie na dany temat.

Alicja Nowacka