Kosmiczne śmieci

Kosmiczne śmiecie.\
Nad naszymi głowami, po orbitach, krąży wiele obiektów wystrzelonych przez człowieka. Kiedy mija ich okres przydatności spadają, z reguły spalając się w atmosferze. Niestety, wiele kosmicznych śmieci spada na Ziemię a więc uwaga na głowy.

Przykład:11 tonowy satelita Pegasus-2, wysłany w 1965 roku, przez 3 lata badał gęstość mikrometeorytów na niskiej orbicie okołoziemskiej, potem przez 11 lat krążył wokół Ziemi. W listopadzie 1979 roku wpadł w gęste warstwy atmosfery i spłonął. Chmura resztek zatonęła w środkowym Atlantyku.

Przykład
Stacja orbitalna Salut 7, wystrzelona w 1982 roku, krążyła nad Ziemią prawie 9 lat. Ważyła 22 tony. Spadła wraz z doczepionym do niej statkiem Kosmos, który podwoił jej masę. Odłamki spadły na miasto Capitan Bermundez w Argentynie. Ofiar w ludziach nie było.

Przykład
Marsjańska sonda rosyjska Mars 96, wkrótce po starcie w 1996 roku, spadła do Pacyfiku między wybrzeżem Chile i Wyspami Wielkanocnymi.

Przykład
W lutym 2003 roku, podczas podchodzenia do lądowania, 100 tonowy prom kosmiczny Columbia rozpadł się na kawałki. Zginęła cała siedmioosobowa załoga. Na Ziemi ofiar nie było. Przyczyną katastrofy było uszkodzenie skrzydła podczas startu. Resztki promu zbierano miesiącami.

Przykład
Radziecki satelita szpiegowski Kosmos 954, wystrzelony w 1977 roku miał śledzić amerykańskie łodzie atomowe. Satelita miał zasilanie jądrowe. Wskutek awarii nie został wyniesiony na bezpieczna orbitę i w styczniu następnego roku spadł nad północno zachodnią Kanadą, zaśmiecając radioaktywnymi szczątkami spory obszar tego kraju.

Przykład
Stacja orbitalna Mir krążyła po orbicie od 1986 roku, rozrastając się do dużych rozmiarów i osiągając masę 135 ton. Był to największy statek jaki sprowadzono na Ziemię w sposób kontrolowany, tak by fragmenty, które nie stopią się w atmosferze spadły na obszar niezamieszkały. Około 40 ton fragmentów wpadło do oceanu z prędkością ponad 150 km/h.

Przykład
Satelita Goce zmierzył pole grawitacyjne całej planety. Spodziewano się, że spore fragmenty tego ważącego tonę satelity dolecą do Ziemi. Europejska agencja kosmiczna ESA uspokajała, że jest mało prawdopodobne, by resztki GOCE spadły na tereny zamieszkałe. Satelita spadł na Ziemię w połowie października 2013 roku w okolicy Łomży. Upadek satelity nie wyrządził żadnych szkód.

Należy się spodziewać, że coraz więcej „kosmicznych śmieci” będzie spadało na Ziemię. Należy mieć tylko nadzieję, że będzie się to odbywać w sposób kontrolowany i nie wyrządzi żadnych szkód.

 

Satelita Pegasus-2 Stacja orbitalna Salut 7 Sonda marsjańska Mars 96 Prom kosmiczny Columbia Satelta szpiegowski Kosmos 954 Stacja orbitalna Mir Satelita Goce