images.jpg

,,Gdy zamilkną dźwięki adwentowych ligawek
przybędą do nas kolędnicy by kultywować tradycje
wypełniając radością serca dzieci i dorosłych”

Co to jest kolędowanie? Kolędowanie to słowiańska tradycja polegająca na chodzeniu grup ludzi od domu do domu, którzy życzą gospodarzom pomyślności, zdrowia i szczęścia, śpiewają im kolędy(świąteczne pieśni) przy akompaniamencie skrzypiec,harmonii lub innych instrumentów. Dawni Słowianie nazwy tej używali również odnośnie Święta Godowego. Kolędowanie to czas pomiędzy Bożym Narodzeniem a Świętem Objawienia Pańskiego zwany Świętem Trzech Króli

Skąd się wzięło kolędowanie?

Istotą kolędowania była obrzędowa wymiana darów. W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali kolędników świątecznymi smakołykami lub drobnymi datkami. Zarówno forma składania życzeń (śpiewanie, recytowanie, wykrzykiwanie), jak i towarzyszące jej działania (np. przedstawienia kolędnicze, tańce, popisy sprawności) oraz stroje (przebrania) uczestników obrzędu były niezwykle zróżnicowane, zależne od regionu i czasu.

Od ponad 30 lat 6 stycznia w miejscowości Boguty Pianki organizowane są spotkania kolędnicze pod nazwą ,,Święty Wieczór” . Te spotkania to nie tylko tradycja i misteria jasełkowe ,ale również kultura wsi polskiej Mazowsza i Podlasia, przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia w całej Polsce, na wsi i w miastach, zgodnie ze starym zwyczajem odwiedzali domy kolędnicy. Kolędowały dzieci i młodzież. Niestety ten zwyczaj zanika w dzisiejszych czasach. Jednak mam nadzieję, że przyszłe pokolenia podtrzymają tą piękną tradycję. Ja wraz z moją rodziną co roku odwiedzamy te spotkania kolędnicze w Bogutach Piankach. Również w tym roku zamierzamy pojechać i obejrzeć te przedstawienie. Występują tam nie tylko ludowi twórcy z okolicznych miejscowości ale również swoje programy artystyczne prezentują najmłodsi z pobliskich szkół. Na koniec uroczystości co roku wspólnie odśpiewywana jest kolęda ,,Bóg się rodzi”