7521211.6.jpg

Film naprawdę może uczyć! Postanowiłam prowadzić Klub Kinomaniaków, w którym będę opowiadała o filmach, przedstawiała głównych bohaterów, podawała ogólne informacje na ich temat i dodawała własne opinie.

W ostatnim czasie zainteresowałam się filmami, więc Klub Kinomaniaków będzie się rozwijał…

Film, który opiszę jako pierwszy, nosi tytuł “Szkoła Uczuć”.

O filmie:

Premiera filmu odbyła się 25 stycznia 2002 r. w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce 28 czerwca 2002 r. Autorem pomysł do nagrania filmu był Nicholas Sparks, jednak reżyserem był Adam Shankman. Film powstał na podstawie książki ”Jesienna miłość”. Głównymi bohaterami są Mandy Moore, która zagrała Jamie Sullivan i Shane West, który zagrał Landona Cartera. ”Szoła uczuć” to amerykański film fabularny (melodramat) dla młodzieży.

O bohaterach:

London Carter był chłopakiem popularnym w szkole i bardzo lubianym, jednak nie wierzył w Boga. Już na początku filmu widać, w jakim towarzystwie przebywał. Z powodu zabawy i żartów doszło do wypadku. London jako jedyny został, aby pomóc młodszemu koledze.

London i jego paczka wyśmiewali się z niemodnych ubrań Jamie i jej skromnego stylu bycia. Miłość do Jamie okazała się jego pierwszą i najprawdopodobniej ostatnią prawdziwą miłością. Podczas filmu London musiał przechodzić bardzo ciężkie momenty, takie jak choroba Jamie, czy jej śmierć.

Jamie była poważna i konsekwentna, zupełnie inna niż dziewczyny ze szkoły. Jej wiara w siebie nie była uzależniona od opinii innych. Była córką miejscowego pastora Kościoła baptystów i nie obawiała się okazywania, że wiara jest dla niej najważniejszą dziedziną życia, nawet jeśli odbywało się to kosztem nowych przyjaźni. Interesowała się astronomią, oglądała gwiazdy, brała udział w spektaklach teatralnych. Gdzie poznała Londona? Nie mogła uwierzyć, że ktoś kto był w tylu miejscach nie wierzy w Boga, dlatego próbowała go przekonać, aby uwierzył w Zbawiciela. Gdy zakochała się w Londonie, musiała mu powiedzieć o swojej chorobie. Była chora na raka i zostawało jej coraz mniej życia.

Opis fabuły:

Po wypadku na niedoszłym nowicjuszu London musiał w soboty dawać korepetycje uczniom z podstawówki, pomagać woźnym w utrzymaniu porządku w szkole i na jej terenach oraz uczestniczyć w wiosennym spektaklu Klubu Dramatycznego. Zajęcia te miały nauczyć go wrażliwości. Dzięki nim bliżej poznał Jamie, która również była wolontariuszką i grała w tym samym spektaklu. Niejednokrotnie prosił ją o pomoc. Przełomowy moment nastąpił podczas premiery szkolnego przedstawienia, na którym Jamie i Landon wspólnie występowali w romantycznej scenie. Wówczas nastąpił ich pierwszy pocałunek. Wkrótce potem zdali sobie sprawę z tego, że są w sobie zakochani.

Miłość Landona i Jamie została jednak wystawiona na próbę. Ojciec Jamie był bardzo nieprzychylny ich związkowi, nie bez przyczyny. Jamie była bowiem od jakiegoś czasu chorana raka i ciążyła nad nią wizja śmierci. Jednak, gdy chłopak dowiedział się o chorobie, postanowił, że nie opuści Jamie. Postarał się, aby krótkie życie, jakie jej pozostało, jak najobficiej wypełnić szczęściem. Pragnął spełnić wszystkie jej marzenia i w dużej mierze udało mu się to. Landon zbudował dla Jamie teleskop, dzięki któremu mogła zobaczyć dokładniej przelatującą kometę. Postarał się też o to, aby jedna z gwiazd została formalnie nazwana imieniem Jamie. Para wzięła ślub w kościele, który dla Jamie miał dużą wartością sentymentalną.

Mimo iż Jamie wkrótce umarła, zmieniła życie Landona na zawsze. Chłopak zmienił swoje postępowanie, odkrył sens życia i odnowił swoje złe relacje z ojcem. Zaprzyjaźnił się również ze swoim teściem – pastorem. Prawdopodobnie zaczął również wierzyć w Boga – Jamie starała się przed śmiercią przekonywać go, że widocznie jej odejście jest wolą Boga i że po śmierci spotkają się jeszcze kiedyś w lepszym świecie.

Opinia:

Film bardzo mi się podobał. Pokazuje, że każdy człowiek może się zmienić. W filmie pięknie opisana jest prawdziwa miłość Londona i Jamie, dzięki której mogli razem przezwyciężyć największe problemy i słabości.