Pewnego, jeszcze zimowego, dnia wybraliśmy się do Muzeum Archeologicznego, by obejrzeć tam wystawę o epoce neolitu.
Ta bardzo odległa czasowo epoka, niezwykle ważna wg współczesnych badań dla rozwoju kultury ludzkiej, jest akurat naszym tematem na lekcjach plastyki. Aby się dobrze przygotować do wykonywania prac plastycznych, wnikliwie oglądaliśmy oryginalne eksponaty zgromadzone na wystawie. Ekspozycja w muzeum ma bardzo nowoczesną i pomysłową aranżację. Z niezwykłą pieczołowitością wykonano makiety ilustrujące życie neolitycznych ludów oraz figury samych bohaterów tej epoki.
Już pierwsza gablota, gdzie przedstawiono obozowisko neolityczne w skali 1:1, zachwyciło rozmachem i pozwoliło na “wczucie się” w klimat tej epoki. W kolejnych gablotach, już w mniejszej skali, oglądaliśmy sceny z życia osady: rolników dbających o płody rolne, wikliniarzy plotących koszyki, garncarzy lepiących naczynia, bawiące się dzieci i pochówek zmarłego. Oprócz tego, na wystawie eksponowane są zabytki w postaci broni, biżuterii czy naczyń ceramicznych z ciekawą ornamentyką. Całości wystawy dopełniają elementy edukacyjne skonstruowane z myślą o tym, by móc jeszcze bardziej poczuć klimat dawnej epoki, np. uproszczone koło garncarskie. Ów przyrząd okazał się jednym z najbardziej interesujących i obleganych przez dzieci przedmiotów! I okazało się, że wcale nie jest łatwo kręcić takim kołem!
Po takiej dawce wizualnych wrażeń na pewno lepiej można zrozumieć historię i dokonania w sztuce, która już wtedy osiągała wyżyny kunsztu i estetyki.
Wystawa w Muzeum Archeologicznym jest ekspozycją stałą i z pewnością godną polecenia!
Komentarze ( )