Zabawa Karnawałowa jest popularna na całym świecie. W tym okresie możemy liczyć na różnego typu imprezy, bale i dyskoteki.
W końcu każdemu z nas należy się odrobina odstresowania, a przecież karnawał jest tylko raz w roku!

Karnawał to okres zabaw, tańców i swawoli. Pomimo regionalnego zróżnicowania, wszędzie przypada on na okres poprzedzający Wielki Post. Samo pojęcie pochodzi od włoskiego “carnevale”, co mniej więcej oznacza “odrzucenie mięsa”, czyli post.

Kiedy zaczyna się i kończy Karnawał 2016?

Karnawał trwa od 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli i będzie trwał aż do wtorku 9 lutego, czyli do Ostatków, zwanych też Zapustami lub Śledzikiem. Przed nami zatem pięć weekendów w karnawale, kiedy to możemy wybawić się za wszystkie czasy i przygotować na Święta Wielkiej Nocy.

Bale przebierańców 

Tradycja przygotowywania i zakładania kostiumów na huczne karnawałowe bale pochodzi z Włoch, gdzie w wiekach średnich dostojnicy przebierali się za postaci mitologiczne.

Co ciekawe był to jedyny okres w roku, kiedy mężczyźni mieli społeczne przyzwolenie na zakładanie damskich strojów. Dzisiaj przebrania najchętniej wypożyczamy z profesjonalnych zakładów, które oferują najróżniejsze motywy i stroje z wielu epok.

Okrasą biesiad były muzyka i taniec, turnieje wyścigi i walka na szpady. Popularne były też przedstawienia alegoryczne, z personifikacją karnawału i Wielkiego Postu. Do końca XIV wieku karnawał był beztroskim, głośnym świętem, po czym w XV wieku został zakazany przez Kościół. Teolodzy napiętnowali karnawał – zgodnie z nauką św. Augustyna – jako bezbożny i godny potępienia. Karnawał uznano za królestwo pogańskiego boga Bachusa i króla Nabuchodonozora.

Rozkwit karnawału przypadł na XV i XVI wiek. W tym okresie zaczęto też parodiować zdarzenia dnia codziennego, rozwinęły się zabawy karnawałowe. W późnym średniowieczu błazen stał się centralną postacią karnawału.

Rytuałów i obyczajów okresu karnawałowego jest co nie miara: od palenia słomianych kukieł na stosie, poprzez toczenie płonącego koła z góry w dolinę, po zabobonne zwyczaje ludu, jak choćby, że w karnawałowy wtorek nie powinno się żenić, ponieważ w ten dzień diabeł jest w drodze albo, że bóle krzyża znikną, gdy będący na czczo człowiek weźmie we wtorek karnawałowy kąpiel.

Nie marnujmy więc okazji do zabawy i utrzymania tradycji! Na chwilę oderwijmy się od szarej rzeczywistości i spędźmy ten czas hucznie i z przytupem!