scratch%2c taniec i sen 001.JPG

Lekcje programowania w naszej szkole

Nasza szkoła koduje. Z pasją i z coraz większymi sukcesami! W tym roku po raz pierwszy przystąpiliśmy do projektu Mistrzowie Kodowania. Program ma na celu rozwijanie w uczniach umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia, które potrzebne są nie tylko specjalistom. Uczestnicy programują w intuicyjnym programie Scratch, którego konstrukcja i zasady przypominają budowanie z klocków.

Uczestnikami projektu są uczniowie piątych i szóstych klas. Na cotygodniowych spotkaniach realizowali ciekawe zadania programistyczne. Uczyli się algorytmów, tworzyli pentagramy, układali horoskopy. Poznali, co to jest ciąg Fibonacciego, anagram, pętle i instrukcje warunkowe. Układali parkietaże i inne figury geometryczne. Stworzyli takie gry jak: Duszek w labiryncie, Polowanie na kaczki, Ping-pong, Atak rekina i Tron. Poznali układ współrzędnych kartezjańskich.

Mówi się, że programowanie to język przyszłości i warto go poznać. Uczestników projektu nie trzeba o tym przekonywać. Uczyli się programowania tak, by każdy – niezależnie od stopnia zaawansowania informatycznego – mógł stać się Mistrzem Kodowania.

Projekt Mistrzowie Kodowania, uruchomiony w 2013 r. przez firmę Samsung Electronics Polska wspólnie z partnerami, polega na upowszechnianiu nauki programowania w polskich szkołach. Szkoły biorące udział w programie mogą liczyć na wsparcie merytoryczne przez cały okres trwania programu. Specjalnie dla nich została uruchomiona strona internetowa www.mistrzowiekodowania.pl, linia telefoniczna oraz adres email, pod którym mogą uzyskać porady ekspertów.