Wakacje w mieście nie muszą oznaczać nudy.
W drugim tygodniu wakacji 52 uczniów edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyło w półkoloniach zorganizowanych w naszej szkole. Przygotowałyśmy dla dzieci czterdzieści godzin atrakcji, różnorodnych zajęć, warsztatów oraz niedalekich wycieczek w ciekawe miejsca.
Każdy dzień zaczynałyśmy od przypomnienia ustalonego w poniedziałek regulaminu i przedstawienia planu bieżącego dnia. Po części oficjalnej był czas na rozgrzewkę w sali gimnastycznej lub na boisku szkolnym. Rozbudzone dzieci z apetytem zjadały śniadanie, po którym wychodziliśmy ze szkoły w poszukiwaniu ciekawych przygód.
Około godz. 13.00 wracaliśmy na obiad, po którym najczęściej uczestniczyliśmy w warsztatach lub grupowych zabawach. Ostatniego dnia półkolonii sprawdziłyśmy, ile dzieci zapamiętały z minionych dni. Koloniści usłyszeli różnorodne i o zróżnicowanym poziomie trudności pytania. Ku naszemu zaskoczeniu, żadne nie zostało bez odpowiedzi. Dzieci pamiętały np.:
– Ile waży strusie jajo?
– Kiedy wybuchło Powstanie Wielkopolskie?
– Imię i nazwisko pierwszej ofiary powstania?
– W jakiej miejscowości znajduje się Park Orientacji Przestrzennej?
– Jakim tramwajem wracaliśmy do szkoły ze Starego Rynku?
– Jakiego koloru czapeczki miała grupa pierwsza?
– Jak nazywała się kręgielnia, na której bawiliśmy się w czwartek?
– Co to są tropy?
– Jakie są tradycyjne wielkopolskie ciasta?
– Czy paw traci cały ogon?
– Za ile lat, wg naukowców, będą ponownie po Ziemi chodziły prawdziwe mamuty?
– Co to jest wrzosówka?
– Jak nazywają się indiańskie domy? itd…
Oto krótkie przemyślenia niektórych uczestników, spisane w dniu zakończenia imprezy:
“Podobała mi się wycieczka do Energi Parku. Pyszne były śniadania, na których dostawaliśmy przewspaniałe bułeczki. Dowiedziałem się wielu rzeczy, np.: że strusie mają malutki móżdżek i są głupiutkie w przeciwieństwie do emu, które są bardzo mądre. Były też wspaniałe rozgrywki w kręgle.” (Staś z klasy II)
“Przyjemnie było na zajęciach z robotyki. Skonstruowałem samolot, który kręcił śmigłem. Do gustu przypadły mi zajęcia w Energi Parku. Panie były bardzo miłe.” (Antek z kl. III)
“Fajne było wszystko, oprócz pokrzyw, w które wszedłem. Obiady były smaczne, a śniadania takie sobie. Po prostu, wszystko mi się podobało … nawet jedzenie.” (Makary z kl. III)
“Najbardziej podobały nam się wszystkie wycieczki, a w szczególności DELI Park i Energi oraz wyjście na lody. Pierwszy raz malowałyśmy torby i to było bardzo ciekawe. Bardzo smakowały nam pyszne śniadania (bułeczki z różnościami) i obiady (najlepszy był we wtorek: kotlet i ziemniaczki z surówką). Zdrowe kiełbaski z rusztu były najlepsze w Traperskiej Osadzie. Panie były wesołe i milutkie. (…) Jeszcze podobały nam się zabawy na sali gimnastycznej. Bardzo dziękujemy za wspaniałą zabawę.” (Tosia i Julka z kl. I)
“Super było na kręglach. Wygrałem drużynowo i zdobyłem 105 punktów. Bardzo podobało mi się w Energi, chociaż bolała mnie noga. Chciałbym jeszcze raz chodzić na takie półkolonie.” (Krzyś z kl. III)
“Według nas najlepsze było wyjście do Energi i na kręgle. Świetne było to, że nie musieliśmy się uczyć, że mogliśmy spędzać czas z kolegami, a pani była łagodniejsza. Podobał nam się cały tydzień.” (Marcin i Szymon z kl. III)
“Nam najbardziej podobał się plac zabaw w Owińskach i kręgle. Na placu były takie fajne, wysokie pajęczyny, i takie kolorowe kwadraty, które wydawały różne dźwięki, jak się po nich skakało. Jednak najfajniejsze były kręgle. Dziękujemy Paniom za fantastyczne półkolonie.” (Franek, Janek i Jasiu z kl. I)
“Opowiem o DELI Parku. Najbardziej podobał mi się spacer po podniebnej EKO-WIOSCE. Można tam było zobaczyć dużo zwierząt. Najlepiej bawiłam się na „dmuchańcach”, bo można było się na nie wysoko wspinać. Fajnie bawiłam się z moją koleżanką Anią. Bardzo wesoło spędziłam czas na półkoloniach.” (Wiktoria z kl. II)
Drodzy uczestnicy, dziękujemy Wam za te pięć wesołych i wyjątkowo aktywnych dni. Miło było spędzić z Wami czas wolny, niby w szkole, a jednak daleko od tablicy, klasowych ławek, dzwonka i obowiązków towarzyszących nam przez dziesięć miesięcy roku szkolnego.
Wasze panie: Beata Abramowicz, Monika Budzich, Hania Kluczyńska, Agnieszka Mroskowiak – Wylegała i Natalia Siwek.