Fundacja to inaczej instytucja, której podstawa to majątek przeznaczony przez jej założyciela na określony cel. Jest ona powołaną przez fundatora organizacją pozarządową nastawioną na zysk, realizującą wyznaczony cel. Musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz działać w oparciu o statut (dokument określający nazwę organizacji, jej cele, wewnętrzną strukturę itp.).
Gdy słyszmy słowo „fundacja”, to pierwszą myślą, która przychodzi na myśl większości z nas jest działalność dobroczynna. A poza stowarzyszeniami o właśnie takim charakterze istnieją również takie, które mają na celu wzbogacić naszą kulturę, gospodarkę, turystykę oraz sport.
Jednak na ten temat najlepiej mogą wypowiedzieć się ludzie pracujący w siedzibach tych fundacji bądź Ci, którzy otrzymali pomoc właśnie od takich osób. Przykładowo Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych prowadzi biuro poradnictwa dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Ponadto świadczy porady prawne. Fundacja Pomocy Wzajemnej “Barka” to organizacja z 25-cioletnim doświadczeniem, zajmująca się m.in. osobami bezdomnymi i trwale bezrobotnymi. Jej celem jest zapewnienie szansy odbudowy życia przez stworzenie programu pomocy wzajemnej, np. Program Domów Wspólnot Barki (istnieje ich kilkanaście w całym kraju). Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne to przykład organizacji kulturalnej działającej na rzecz rozwoju lokalnego. Zajmuje się produkcją spektakli oraz prowadzeniem warsztatów, promocją regionu poprzez tworzenie wspólnych programów z niezależnymi ośrodkami artystycznymi w Polsce i Europie. Latem można przyjechać do nich na warsztaty teatralne. Organizacja ma swój olbrzymi wkład w utworzeniu federacji organizacji zajmujących się kulturą. Fundacja Kultury Chrześcijańskiej “Znak” zajmuje mniejszościami etnicznymi i religijnymi, dialogiem kultur czy religii. Jej działania to m.in.: propagowanie i pogłębianie chrześcijańskiego humanizmu, dbanie o zabytki kultury, szerzenie postaw tolerancji (projekt Mosty Tolerancji), dialogu oraz współpracy między różnymi religiami i narodami, współpraca i wymiana doświadczeń z Ukrainą (projekt Instytut Mosty na Wschód). Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Tybetu informujące o tym, co dzieje się z narodem tybetańskim i inicjująca, we współpracy z innymi organizacjami, kampanie i akcje na rzecz uratowania Tybetu. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot prowadzi kampanie m.in. w obronie Tatr, Puszczy Białowieskiej, dużych drapieżników. Zajmuje się również edukacją ekologiczną. Fundacja Itaka poszukuje zaginionych. W Telefonie Zaufania pracują psychologowie, prawnicy i pracownicy socjalni. Fundacja prowadzi w Internecie bazę danych zaginionych i osób NN, a także działalność profilaktyczną, np. program “Nie uciekaj” adresowany do nastolatków, ich rodziców i nauczycieli. Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów organizuje imprezy sportowo-turystyczne kolarskie oraz narciarskie i znakuje nowe trasy rowerowe.
Działanie fundacji jest cenione przez większą część społeczeństwa. Chętnie wspieramy ich działania poprzez np. wysyłanie smsów na podane numery telefoniczne w celu przelania na konto fundacji kilku złotych. Sławne osoby również wspomagają fundacje swoim wizerunkiem, np. blogerka modowa o pseudonimie Maffashion nagłaśniała działalność fundacji Itaka. Według mnie każdy z nas powinien choć parę razy w roku wspomóc dowolną fundację. To kosztuje tak niewiele, a można wykonać dobry uczynek.