18815198_1723141711033389_498527504942348745_o.jpg

O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego zatem, temu przyjemnemu i rozwijającemu zajęciu poświęca się tak mało ludzi? Jedynie 10% z nas czyta więcej niż 7 książek rocznie. Aby zachęcić wszystkich leniuchów do czytania przedstawiam 13 powodów, dla których warto czytać książki każdego dnia.

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.

2. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

3. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii.

4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.

5. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.

6. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

7. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne strony rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

8. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich uczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

9. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

10. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

11. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.

12. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ja wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

13. Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie z literaturą- nieograniczonym światem, z którego czerpiemy przez całe życie. To bardzo ważne spotkanie, gdyż jeśli zostanie zmarnowane, pokaże ile może dać dobra literatura.