25 września 2015r. zakończyła się I Młodzieżowa Konferencja Naukowa „Poznaj bioróżnorodność Puszczy Białowieskiej”, którą współorganizowaliśmy i uczestniczyliśmy w niej. Czas na podsumowania i refleksje. Główna część konferencji została zrealizowana w dniach 23-25 września 2015 roku w formule trzydniowych zajęć edukacyjnych w Białowieskim Parku Narodowym. Wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych o profilu biologiczno-chemicznych oraz wytypowani nauczyciele. A oto relacja uczestników tych zajęć.
Pierwszego dnia wstaliśmy o świcie, by o szóstej rano spotkać się na zbiórce pod szkołą. Po drodze zwiedziliśmy Rezerwat Pokazowy Żubrów. Naszym przewodnikiem był lekarz weterynarii pan Michał Krzysiak z BPN, który opowiedział nam o charakterystycznych zwierzętach Puszczy Białowieskiej. Tuż po przyjeździe i zakwaterowaniu zostaliśmy podzieleni na grupy: „niebieską”, „żółtą”, „zieloną” i „czerwoną”. Każdy uczestnik dostał zieloną koszulkę oraz identyfikator.
Następnie rozpoczęły się wykłady i warsztaty. Mogliśmy wysłuchać ciekawej prezentacji dr Katarzyny Deleszczyk z BPN nt. „ Restytucji i reintrodukcji na przykładzie żubra”. Pani dr Ewa Majewska z RDLP przedstawiła prezentację dotyczącą „Działania leśników na rzecz zachowania bioróżnorodności”. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach: Ochrona wilka i rysia, Eko – marketing, Korytarze ekologiczne, Martwe drewno. Najciekawsze okazały się zajęcia prowadzone przez pana Norberta Brzostowskiego z Instytutu Kronenberga na temat marketingu. O godzinie 19.30,już trochę zmęczeni, poszliśmy na spotkanie z panem dr Tomaszem Samojlikiem z Instytutu Biologii PAN w Białowieży, które miało tytuł „Bum! Bęc! Trach! Nauka, komiks i sens istnienia. I to był strzał w dziesiątkę, wszyscy super bawiliśmy się podczas opowieści pana Tomasza o historii tworzenia jego książeczek i komiksów o zwierzętach.
Kolejny dzień rozpoczął się od zajęć w terenie. „żółci” i „niebiescy” poszli szlakiem Dębów Królewskich, a „zieloni” i „czerwoni” zwiedzali Rezerwat Ścisły Puszczy Białowieskiej. Następnie spróbowaliśmy swoich sił w wejściu na wieżę widokową (niektórzy z nas poszli na łatwiznę i wjechali windą) oraz zapoznaliśmy się ze stałą ekspozycją w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym.
Wieczorem odbyło się ognisko integracyjne, w czasie którego tylko nieliczni siedzieli pod wiatą, a reszta osób uczestnicząca w imprezie tańczyła w parach taniec belgijski.
Ostatni dzień był pełen wrażeń. Ponownie zaczęliśmy od przebywania na świeżym powietrzu. W tych samych grupach, tym razem na odwrót, „żółci” i „niebiescy” zwiedzali Rezerwat Ścisły, a „zieloni” i „czerwoni” poszli szlakiem dębów.
Podsumowaniem konferencji było ogłoszenie zwycięzców konkursu „Zachowanie różnorodność biologicznej zależy od nas”. Osoby wyróżnione otrzymały nagrody i dyplomy oraz miały szansę zaprezentować swoją pracę przed wszystkimi uczestnikami.
Tuż przed wyjazdem każdy z uczniów dostał torbę z upominkami. W miłej atmosferze około godziny 19 wróciliśmy do Białegostoku.
Karolina Kiszkiel z klasy I e, Małgorzata Łupińska (nauczyciel biologii oraz koordynator konferencji)
Konferencja rozpoczęła się jednodniowym modułem edukacyjnym w dniu 16 września 2015 roku na Kampusie Uniwersyteckim. Młodzież uczestniczyła w wykładach i prelekcjach naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, Białowieskiego Parku Narodowego, Instytutu Biologii Ssaków PAN oraz specjalistów z instytucji zajmujących się ochroną środowiska przyrodniczego i gospodarką leśną. Wykłady i prelekcje zostały połączone z aktywnym zwiedzaniem Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Prof. Andrzeja Myrchy. Organizatorami konferencji byli: Fundacja Przyszłości Obszarów Chronionych – Instytut Kronenberga, Wydział Biologiczno – Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku, Białowieski Park Narodowy oraz III Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku.
Komentarze ( )