img20220219wa0034.jpg

Najlepsze zajęcia języka hiszpańskiego w klasie 3b.

Od 5 października 2021 prowadziłam zajęcia z uczniami klasy 3b. Celem zajęć lekcyjnych było poznanie podstaw języka hiszpańskiego oraz zwyczajów związanych z życiem w Hiszpanii, a dokładnie w Andaluzji.

Za podstawy języka przyjęłam: znajomość liczenia, kolorów, pór roku, umiejętność krótkiej konwersacji – przywitanie, przedstawienie się, informacje o samopoczuciu, także  informacje o swojej rodzinie i posiadanych zwierzętach.

Na pierwszych zajęciach przywitałam dzieci piosenką „Hola a todos”. Następnie podzieliłam dzieci na dwie grupy – dziewczęta i chłopcy . Zaprezentowałam nazwy podstawowych kolorów, dzieci wybrały sobie nazwę grupy: dziewczęta – rojas, chłopcy – amarillos platanos. Stworzyli plakaty swoich grup.

Kolejne zajęcia odbywały się naprzemiennie w grupach.

 

Bienvenido! Dzieci nauczyły się powitania: „Buenas dias”, „Como estas?”. No i prezentacja, czyli odpowiedzi na pytania:

Como te llamas?
Quando ańos tienes?
De donde eres?
Donde vives”

 

Colores i numeros. Paleta podstawowych kolorów: blanco, negro, azul, maron, naranja, rosa, rojo, verde, amarillo, morado, gris.

Do tego liczenie w zakresie dziesięciu. Aby zajęcia miały praktyczny wymiar zagraliśmy w uproszczone Bingo oraz dzieci nauczyły się piosenki „Colores i numeros”

 

Dia de los muertos. Najważniejsze święto w Meksyku. Opowiedziałam uczniom o Meksyku, w którym mówi się po hiszpańsku (nie meksykańsku), o święcie – jak się je obchodzi. Dzieci narysowały swoją Catarine. Z pięknych obrazków stworzyliśmy wystawę związaną z Dniem Zmarłych.

 

Familia. Do nauki słownictwa związanego z rodziną wykorzystałam kalambury: dziecko pokazywało wylosowanego członka rodziny, reszta zgadywała, kto to jest. Znaleźli się tam madre, padre, abuella, abuello, hermano i hermata, tia, tio. Dodałam nazwy zwierząt domowych: perro i gato.  Następnie dzieci odpowiadały na pytania: ”Como se llama…”

 

Estaciones. Zaczęliśmy od pojęć: dziś, wczoraj, jutro. Dalej nazwy dni tygodnia. Z racji, że zajęcia odbywały się na przełomie jesieni i zimy, wprowadziłam tylko słownictwo z tych pór roku – otońo, invierno. No i wielki plakat. Uczniowie otrzymali małe karteczki ze słownictwem charakterystycznym dla zimy i jesieni. W parach rysowali krajobraz jesienny i zimowy, a następnie przyklejali karteczki z nazwami hiszpańskimi.

 

Dia de navidad. Przygotowałam prezentację o zwyczajach świątecznych w Hiszpanii. Okres świąteczny zaczyna się pierwszego grudnia, a kończy szóstego stycznia następnego roku. Mało oryginalnie wysłuchaliśmy kolęd hiszpańskich.

I tak zakończyliśmy rok 2021 .

Marta Rzeszewska