HalloweenHero1A.jpeg

“Niby zabawa, kusząca dzieci łatwym cukierkiem, niesie też realną możliwość wielkiej duchowej szkody.”

31 października jest obchodzone święto, które wywołuje dyskusje pomiędzy ludźmi, zwłaszcza katolikami. Chodzi mi konkretnie o Halloween, które zbliża się małymi krokami.
Halloween jest świętem obchodzonym w nocy z 31 października na 1 listopada. Jego korzenie wywodzą się z państw zachodnich, głównie z USA, lecz to nie Amerykanie wymyślili to święto. Według teorii, Halloween wywodzi się z obchodzonego w Europie Północnej święta z okazji końca jesieni, a początku zimy, znanego na terenach irlandzkich jako Samhain.
“Samhain” to okres, w którym rolnicy szykowali się na nadejście zimy, czas przygotowywania zapasów, powrotu do zimowych osad ludzi i bydła z letniego wypasu. Była to też najlepsza pora na wzmocnienia rodzinnych i towarzyskich więzów, czas wspólnoty i opowieści. Świętowanie trwało dziewięć dni, z kolei w przeddzień “Samhain” obchodzono “Fleadh nan Mairbh”, czyli święto zmarłych. Według celtyckich wierzeń, to właśnie wtedy światy rzeczywisty i nadprzyrodzony stykają się ze sobą. Jest to świetny pretekst do snucia opowieści o duchach, dla których jest to ostatni moment na wyrównanie rachunków z żyjącymi oraz nadrobienie wszystkich zaległości, których nie udało im się spełnić za życia. Samo Halloween jest upamiętnieniem przejścia od życia do śmierci.

Kościół Katolicki ustanowił Dzień Wszystkich Świętych w 609 roku. Do 834 roku cześć zmarłym oddawano 13 maja. W średniowieczu pierwszy dzień listopada określano jako „Hallows’ Eve”, co z czasem przerodziło się w Halloween – w wolnym tłumaczeniu wigilię Wszystkich Świętych. Katolicy ogólnie są przeciwni temu świętu, bo uważane jest za święto szatana, ale jest także bardzo dużo katolików, którzy traktują to święto z małym “przymrużeniem oka”. Niewinne przebieranki, wycinanie dyni przecież nikomu nie zaszkodzą, dopóki nie przerodzą się w czczenie duchów i demonów. Dlatego właśnie katolicy boją się tego święta i starają się go unikać.

A jakie wy macie zdanie na temat tego święta ?