Trenerzy Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana z Warszawy odwiedzili Zdzieszowicki Zespół Szkół im. Jana Pawła II w celu przeprowadzenia pierwszej gry miejskiej. Młodzież uczestnicząca w grze wcieliła się w rolę ekspertów elitarnego, międzynarodowego stowarzyszenia Przyjazna Gmina.

Celem działań było zbadanie czy gmina Zdzieszowice zasługuje na członkostwo w stowarzyszeniu. Uczniowie podzieleni na cztery grupy i sprawdzali różne obszary działalności gminy:

1.kultura i sport (biblioteki, muzea samorządowe, ośrodki sportowe, boiska, ścieżki rowerowe itd.

2.pomoc dla mieszkańców i zdrowie (mieszkania socjalne, stypendia, zasiłki, dożywianie, zapobieganie i zwalczanie narkomanii oraz alkoholizmu, w tym zezwolenia na sprzedaż alkoholu na terenie gminy, osoby starsze i niepełnosprawne, gminne przychodnie zdrowia, opieka nad kobietami w ciąży)

3.turystyka i promocja gminy

4.samorządowcy i administracja (sprawność, życzliwość urzędników, stan i dostępność budynków, godziny przyjęć, stopień informatyzacji).

Uczestnicy przeprowadzili rozmowymin. z mieszkańcami,Burmistrzem Zdzieszowic, dyrektorembiblioteki miejskiej, urzędnikiem odpowiedzialnym za promocję regionu.Odwiedziliteż urząd pocztowy i Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych SON.

Po zakończeniu akcji terenowych uczestnicy wrócili do ZS na warsztaty, podczas których opracowali i przedstawili zebrane materiały. Całość zwieńczyło głosowanie nad przyjęciem gminy Zdzieszowice do stowarzyszenia Przyjazna Gmina.

Warto podkreślić zaangażowanie młodzieży w wykonywanie zadań, ciekawa forma gry – na zasadzie znanych wszystkim podwórkowych podchodów, okazała się niezwykle atrakcyjna a zdobyta w ten sposób wiedza o samorządzie z pewnością wpłynie na postawę obywatelską i samoświadomość wpływu obywateli na sprawy gminy.

Projekt pn. „ Jak działa moja Gmina?” Realizowany jest w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG.

Lokalny koordynator Projektu „Jak działa nasza Gmina?”

Małgorzata Wenszka