Gozo048.jpg

Wycieczka nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Poznaniu na wyspę Gozo odbyła się w ramach projektu edukacyjnego “Znaki inności”, a sfinansowano ją ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego PO WER.

Gozo jest wyspą otoczoną Morzem Śródziemnym. Powierzchnia wyspy zajmuje 67  rozłożonych na długości 14 km oraz szerokości przekraczającej nieco 7km. Wyspę zamieszkuje ok. 40 000 mieszkańców.

Na malowniczy krajobraz Gozo składają się surowe wybrzeża, niewielkie wioski oraz górujące barokowe kościoły, ekologiczne agrogospodarstwa  oraz zapierające dech w piersiach malownicze scenerie.

To właśnie na tej wyspie znajdują się ruiny jednej z najstarszych na świecie wolnostojących budowli wzniesionych ludzką ręką – kompleksu świątyń Ggantija. Na wyspie można znaleźć kilka innych interesujących stanowisk archeologicznych,  w tym również tajemnicze kręgi, do dziś nierozszyfrowane przez archeologów.

Gozo jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania w Europie, zarówno z brzegu, jak też z łodzi. W wodach kryje się świat pełen świadectw tragicznych wydarzeń wojennych, katastrof lotniczych i morskich oraz fantastycznych, kolorowych stworzeń.

Podsumowując, Gozo jest tak samo dobre na główny cel podróży jak Malta, o czym przekonały się nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu podczas wycieczki zorganizowanej przez szkołę ETI Malta.