20180218_214456.jpg

Energia Umysłu!

W czasie ferii wybrałam się do Łodzi na ulicę Targową, gdzie miałam przyjemność zobaczyć światową wystawę renesansowego geniusza pt.: „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”. Dowiedziałam się, że jest to największa wystawa poświęcona włoskiemu odkrywcy, jaką do tej pory można było oglądać w Polsce. Zobaczyłam na niej około 70 eksponatów, prezentacje multimedialne i rozrysowane przez artystę modele, które nie miały szans realizacji w XV wieku. Leonardo był wielki! Wyprzedzał epokę, w której żył.

Urodził się 15 kwietnia 1452 roku w miasteczku Vinci w Republice Florenckiej we Włoszech. To znany na całym świecie malarz, rzeźbiarz, ale także architekt, inżynier militarny, rysownik, wynalazca, biolog i filozof. Vinci interesował się wieloma dziedzinami. Swoje matematyczne zdolności i humanistyczny zmysł łączył w pracy i codziennym życiu. Największą popularność artyście przysporzył talent malarski.

Zasłynął głównie jako autor obrazów olejnych, np.: „Mona Lisa” czy „Dama z gronostajem” (jedyna praca artysty, jaka znajduje się w polskich zbiorach). Jego malarstwo było ściśle powiązane z jego filozofią i postawą życiową. Uważał, że człowiek ma prawie nieograniczone możliwości, jednakże nie jest w stanie niczego osiągnąć bez zaangażowania i dużego wysiłku. Obserwował cały otaczający go świat i jak nie umiał jeszcze pisać, to go rysował, a kiedy nauczył się pisać, to rysował i notował to, nad czym myślał. Znakiem rozpoznawczym postaci w jego malarstwie stał się lekki, ledwo zaznaczony uśmiech, ukazany m.in. na sławnym dziele Mona Lisa. Leonardo twierdził, że powinno się malować zarazem człowieka i jego wnętrze. To drugie starał się przedstawić przez gesty i ruchy ciała. Wykonywał swoje obrazy w sposób bardzo powolny i wyjątkowo drobiazgowy. Często dokonywał niewielkich poprawek, a nawet zmieniał pierwotny zarys. Ponieważ zajmowały go różne dziedziny życia, namalował niewiele dzieł.
Leonardo da Vinci miał w sobie niezaspokojoną ciekawość świata. Zaprojektował nieprawdopodobną ilość różnych maszyn. Należą do nich między innymi: spadochron, czołg, maszyny hydrauliczne, lotnie, zamek kołowy, płetwy, aparat do nurkowania, katapulta, łódź podwodna, rozsuwana drabina, soczewki kontaktowe czy rower z przekładnią łańcuchową. To niezwykle kreatywny, wszechstronny twórca.

W EC1 w Łodzi można przekonać się, jak powstawały wynalazki, których używamy do dzisiaj i utwierdzić w przekonaniu, że Leonadro da Vinci jest geniuszem wszech czasów.
Ta światowa wystawa wcześniej była prezentowana między innymi w Paryżu, Monachium czy też w Londynie.