19125368_1912288185659672_1672959540_o.jpg

Tegoroczny Festiwal Projektów Edukacyjnych odbył się w piątek 9 czerwca 2017 r. w hali gimnazjum. Swoje projekty zaprezentowali uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Festiwal Projektów jest świetną okazją, aby zaczerpnąć inspiracji. Udział ucznia w realizacji projektu jest brany pod uwagę przy ustalaniu oceny zachowania.

Tegoroczny Festiwal Projektów Edukacyjnych odbył się w piątek 9 czerwca 2017 r. w hali gimnazjum. Swoje projekty zaprezentowali uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Wystąpieniom gimnazjalistów przyglądali się uczniowie klas pierwszych oraz ich opiekunowie. Wielu uczniów realizowało w bieżącym roku szkolnym projekty edukacyjne i podczas festiwalu prezentowali efekty swojej pracy.

Głównymi celami takich projektów są: samodzielne zdobywanie nowej wiedzy, doskonalenie umiejętności pracy w zespole, sumienność w wywiązywaniu się z przydzielonych zadań. Stanowią one możliwość prezentacji swoich pasji, nierzadko wykraczających poza szkolne przedmioty. Praca nad projektem to dobra okazja nawiązania nowych znajomości i poznania się nawzajem.

Jako pierwsze wystąpiły osoby zaangażowane w wolontariat na rzecz schroniska dla zwierząt. Uczniowie naszej szkoły już po raz kolejny podjęli się szlachetnej akcji pomocy bezdomnym zwierzętom ze schroniska. Co roku nagłaśniają oni w szkole problem bezdomnych zwierząt oraz organizują wśród uczniów zbiórkę starych koców, ręczników i karmy dla psów.

Dalej został zaprezentowany szkolny projekt edukacyjny realizowany przez uczniów zainteresowanych aktywną turystyką rowerową. Pierwszym modułem projektu był rajd rowerowy. Skierowany jest on do uczniów naszego gimnazjum, którzy parają się kolarstwem i lubią aktywność fizyczną. Podstawowym celem projektu jest promocja codziennej jazdy rowerem wraz z praktyczną podpowiedzią o bezpiecznym przemieszczaniu się nim. Istota projektu polega na ukazaniu odbiorcy szerszego kontekstu powszechnego wykorzystywania roweru.

W obecnym roku szkolnym wielu uczniów podjęło się wykonania projektu „Z książką w teczce”. Główne założenia projektu mówią, iż uczniowie zbadają gusta czytelnicze, spopularyzują spędzanie wolnego czasu na czytaniu książek, podzielą się swoimi doświadczeniami czytelniczymi, wyrażą własne opinie o książkach i podejmą dyskusję na ich temat, zredagują recenzje książek, uczniowie zastanowią się, dlaczego czytanie książek nie jest modne. Uczestnicy projektu wykonali ciąg wszelakich zadań. Jedno z nich polegało na zapytaniu czytelników w różnym wieku o ich ulubione książki z dzieciństwa. Inne dotyczyło autoprezentacji, w tym przypadku połączenia portretu ucznia z grafiką prezentującą okładkę ulubionej książki. Poprzez działania w zakresie projektu czytelniczego poznajemy oraz uczymy się nowych form prezentacji określonych zadań. Mogą być to puzzle, gry czy chmury wyrazowe zachęcające do czytania książek.

Kolejny projekt przedstawiły uczennice klas trzecich. Stworzenie go wymaga umiejętności manualnych, cierpliwości, a także ostrożności i uwagi. Mianowicie mowa tu o hafcie matematycznym. Zobrazowały one efekty swoich prac oraz poinstruowały uczniów o tym jak w prosty sposób stworzyć obrazek lub okolicznościową kartkę z wykorzystaniem igły i muliny.

Festiwal Projektów to kolejna okazja, aby zachęcić uczniów do wzięcia udziału w światowym projekcie UNICEF – „Wszystkie kolory świata”. Po raz kolejny uczniowie naszego gimnazjum postanowili przeżyć niesamowitą przygodę, przygotowując szmaciane laleczki, a tym samym wspomóc działania UNICEF na rzecz dzieci w Czadzie.

Prezentacja projektów przebiegła bezproblemowo i sprawnie. Widownia, czyli uczniowie klas pierwszych była zaciekawiona wystąpieniami uczniów oraz przygotowanymi przez nich prezentacjami multimedialnymi. Festiwal Projektów jest świetną okazją, aby zaczerpnąć inspiracji. Ważnym jest, żeby rezultaty pracy były prezentowane publicznie na forum szkoły lub klasy. Umożliwia to uczniom zdobycie niezbędnych informacji jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad własnymi projektami. Udział ucznia w realizacji projektu jest brany pod uwagę przy ustalaniu oceny zachowania.