Walenty.jpg

Nauka języka obcego wcale nie musi być nudna. W naszej szkole wiemy o tym dobrze, ponieważ nauczycie języków obcych starają się, aby te lekcje były ciekawe.

Na zajęciach językowych uczymy się słówek i gramatyki nie tylko z podręcznika. Korzystamy z gier, łamigłówek, bawimy się, wykorzystujemy nowe technologie i dostępne w internecie strony i aplikacje.

Jedną z możliwości urozmaicenia lekcji języka obcego jest nauka metodą CLIL.

Skrót CLIL to pierwsze litery angielskiego wyrażenia Content and Language Integrated Learning, czyli uczenie się słówek i gramatyki „przy okazji”. Temat lekcji jest zaczerpnięty z życia, a  słówka czy zagadnienia gramatyczne pojawiają się przy okazji. Języka uczymy się tak, jak w dzieciństwie poznawaliśmy język polski. Nie wkuwaliśmy słówek i nie rozgrywaliśmy reguł gramatycznych. Rodzice czy pani w przedszkolu opowiadali nam o różnych rzeczach, a my przy okazji uczyliśmy się nowych słów.
Przykładem takiej lekcji może być poznawanie świąt i zwyczajów innych krajów. Na naszych dotychczasowych lekcjach hiszpańskiego pracowaliśmy już tą metodą przy okazji Dnia Hiszpańskości, Święta Zmarłych w Ameryce Południowej czy zwyczajów bożonarodzeniowych w Hiszpanii.

Dziś, przy okazji walentynek, poznaliśmy historię tego święta. Cofnęliśmy się do czasów starożytnych, do Imperium Rzymskiego. Poznaliśmy sylwetkę Świętego Walentego, a także cesarza Klaudiusza II, który rozkazał go zgładzić, oraz papieża Gelazjusza I, który ustanowił nowe święto, przekształcając pogańskie obchody dnia 14 lutego i powołał Świętego Walentego na patrona tego dnia. A to wszystko po hiszpańsku! Po podejrzeniu (kilkukrotnym) krótkiego filmu o historii walentynek, rozwiązywaliśmy quiz na platformie quizlet.com (również po hiszpańsku). Na koniec pracowaliśmy z piosenkami o miłości, między innymi popularnego hiszpańskiego piosenkarza Alvaro Solera.
Temat miłości i uczuć oraz Święty Walenty nie są nam obcy – nawet w języku obcym!

Link do filmu:

Link do quizu:

create.kahoot.it/share/el-dia-de-san-valentin/39fffce6-662a-4b26-af09-3921af667c7a