environmentalprotection326923_1920(1).jpg

Śmieci, śmieci, śmieci… Niewiele brakuje, a całkowicie pokryją ziemię! Słyszeliśmy pewnie nie raz, że trzeba coś z tym zrobić – pozostaje jednak pytanie: Co ?

Z pomocą przychodzą nam dzieci Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie, które stworzyły własny projekt pt. “POMYŚL EKOLOGICZNIE”. Ich działalność ma uświadomić wielu osobom, jak bardzo zanieczyszczona jest nasza planeta. Wspominają również o tym, że mają zamiar zachęcić ludzi (a zwłaszcza młodzież) do ekologicznego sposobu życia, gdyż to właśnie od nich zależy przyszłość naszej planety. Młodzi ekolodzy uważają, że każdy może w pewien sposób zadbać o naszą planetę.

Bardzo ważne jest bowiem to, aby dzieci, od najmłodszych lat, uczyły się, jak dbać o naszą planetę. Dobrym rozwiązaniem okazuje się tzw. TYDZIEŃ EKOLOGICZNY  organizowany w Szkole Podstawowej im. K. Olszewskiego w Broniszewie. Uczniowie poznają tam m.in podstawowe pojęcia ekologiczne, dostrzegają przyczyny degradacji naszego środowiska. Dużo czasu przebywają  na świeżym powietrzu. W planie są również pomysły, takie jak “Kto na zielono ubrany – nie będzie pytany” czy Kiermasz Zdrowej Żywności.

Kolejnym poważnym problemem naszej cywilizacji okazuje się smog. Wpływa on bardzo destrukcyjnie nie tylko na naszą planetę, ale i na nasze zdrowie, ponieważ może prowadzić do pojawienia się np. astmy, a nawet chorób nowotworowych. Między innymi właśnie dlatego niedawno na Mazowszu odbyła się XVI edycja konkursu pod hasłem ,,Bądź świadomy, walcz ze smogiem”. Młodsi uczniowie mieli za zadanie wykonać plakaty, a starsi komiksy na temat zagrożenia spowodowanego przez smog.

Dbanie o środowisko jest w interesie każdego z nas, dlatego wspólnie powinniśmy działać “W trosce o naszą planetę”!!!

Segregacja odpadów?

Niejednokrotnie zastanawialiśmy się, dlaczego tak naprawdę to robimy… Co za różnica, do jakiego kontenera wrzucamy? Otóż jest to o wiele ważniejsze niż się wydaje. Sortowanie śmieci oraz późniejsze odzyskiwanie z nich różnych surowców jest skuteczną metodą, aby zapobiec stopniowemu przepełnianiu się składowisk odpadów. Recykling umożliwia nam ponadto wyraźne ograniczenie zużycia surowców naturalnych różnego typu.

Dzikie wysypiska…

 Poniższe zdjęcia prezentują dzikie wysypiska, zajmujące coraz większe obszary. Najczęściej są one lokalizowane w lasach, co jest szczególnie szkodliwe dla jego mieszkańców (zwierząt).

Jak my możemy zatroszczyć się o naszą planetę?

 To bardzo proste… Przykładowe wskazówki zamieszę poniżej:

-Nie wyrzucaj starych ubrań;
-Segreguj odpady;
-Staraj się zużywać jak najmniej plastiku;
-Zainteresuj się jakością powietrza w twoim mieście;
-Przesiądź się na rower.

źródła

pixabay.com/pl/photos/ochrony-%C5%9Brodowiska-przyrody-ekologia-326923/

pixabay.com/pl/photos/%C5%9Bmieci-gruzu-odpady-starsze-stary-1715068/

pixabay.com/pl/photos/%C5%9Bmieci-wysypisko-worek-na-%C5%9Bmieci-1741138/