IMG_20170819_124235.jpg
Widok z Czubatki

O co diabeł rozdarł worek z piaskiem?

Kilka lat temu kiedy nie potrafiłem jeszcze czytać, ani pisać tata opowiedział mi legendę o powstaniu Pustyni Błędowskiej.

Było to tak. Pod Olkuszem odkryte zostały rudy srebra i ołowiu, które tak jak węgiel znajdują się pod ziemią. Pod ziemią mieszkały diabły, którym nie podobał się hałas powodowany w kopalniach. Postanowiły się zemścić na ludziach. Jeden z nich wymyślił, że trzeba kopalnie zsypać piaskiem tyle, że pasku w okolicy tyle nie było. Posłał więc młodego diabła nad morze z ogromnym worem, aby nazbierał piachu i dostarczył go do do kopalń.

Diabeł namęczył się zbierając piach i  lecąc z nim taki kawał drogi. Zbliżając się do Olkusza zahaczył workiem o wieżę kościoła, rozdarł go, a piasek zasypał pola w okolicy tworząc Pustynię nazwaną od miejscowości Błędów – Błędowską.

I co dalej. Zastanawialiśmy się o jaki to kościół mógł zahaczyć zmęczony diabeł junior?

Odwiedzając rejon Czubatki … wzniesienia w Kluczach, z którego doskonale widać całą pustynię dorobiliśmy ciąg dalszy do legendy.

Nie było to łatwe.

Najlepiej widocznym kościołem w pobliżu jest kościół w Kluczach, ale wieś ta nie znajduje się na północ od pustyni, tak jak morze, więc nie można liczyć na to, by zmęczony i leniwy diabełek, zataczał koła jak samolot przed lądowaniem. To do diabła nie podobne.

Na północ znajduje się wieś Chechło, która jest bardzo starą parafią, a obecny kościół ma już ponad 150 lat i ostro zakończoną wieżę .

Tu bez wątpienia diabeł rozerwał worek piachu. Poza tym kształt pustyni wygląda tak jakby diabeł chciał ratować resztki piachu pozostałe w worku.

Czy tak było ? Nie wiadomo. Nikt dziś już tego nie pamięta, więc nawet nie pytałem. Sam Olkusz jak widać po dworcu też wiele na ołowiu i srebrze nie zyskał. Miasteczko jest szaro-bure, zaniedbane, z nie najlepszą komunikacją.

Klucze za to jak na wieś prezentują się bardzo okazale. Są czyste zadbane, stare drewniane domki, świadczą o jej długiej historii. Szlaki turystyczne są wyraźnie oznaczone.

Widocznie wyjaśnianie legend o diable z workiem piachu, przyciąga ludzi bardziej, niż oglądanie nie zasypanych kopalń.

Olkusz zaniedbany dworzec kolejowy Klucze - kościół o który diabeł nie zahaczył Pustynia Błędowska Widok w kierunku północno - zachodnim . Po prawej miejscowość Chechło.