W dniu 1 listopada 2020 roku, przypada Święto Zmarłych. Znów inne…
Wiem, że wszystkie istniejące określenia pasujące do tego roku odmieniłem przez wszystkie istniejące przypadki i niektórych zapewne zaczyna to nieco nudzić, jednak i tym razem nie można nie wspomnieć, że Dzień Zmarłych i Dzień Zaduszny roku 2020 jest zupełnie inny niż wszystkie dotychczasowe.
Choć powinniśmy dzisiaj wspominać tych, których wśród nas już nie ma, to mimo wszystko nie robimy tego w takim stopniu, jak mogliśmy być pogrążeni w refleksjach w poprzednim roku. Tym razem przede wszystkim nasza uwaga koncentruje się na pandemii i tym, co ona ze sobą niesie. Nasz rząd zamknął cmentarze na trzy dni, podczas których zwykliśmy odwiedzać i porządkować groby naszych bliskich i nie tylko. Wiele osób przypłaciło to ogromnym bólem, smutkiem i łzami. Jednak warto się zastanowić czy nie lepiej tym razem, wyjątkowo, ten jedyny raz, zrezygnować z tradycji i zadbać o własne bezpieczeństwo, zminimalizować ryzyko zakażenia. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że to niezwykle wielki ból i cierpienie nie móc odwiedzić grobu kogoś najbliższego, ale tym razem sytuacja jest naprawdę wyjątkowa i powinniśmy wziąć na to poprawkę i przypilnować, aby nasi bliscy trwali w pamięci, gdyż są oni z nami, dopóty oni niech nie zapomnimy.
“Rzeczy łatwe są nieciekawe”
Niestety również autora tych słynnych słów przyszło nam w tym roku pożegnać. Wybitny aktor, Wojciech Pszoniak, podobnie jak wielu znanych i nieznanych, odszedł od nas w tym roku. Wielu niesamowitych osób nie ma już z nami. W sierpniu tego roku pożegnaliśmy dwie wyjątkowo barwne i wspaniałe osoby – Piotra Szczepanika, wykonawcę wielkich polskich hitów: “Nigdy Więcej”, “Kochać” czy “Goniąc Kormorany”; ponadto, pozostawiła nas piosenkarka i aktorka związana z “Piwnicą pod Baranami” – Ewa Demarczyk, wykonawczyni takich przebojów jak: “Karuzela z Madonnami” czy “Grande Valse Brilante”. Również w tym roku odeszli od nas: znany aktor – Paweł Królikowski, wybitny dyrygent Krzysztof Penderecki czy aktorzy Jerzy Łapiński i Zygmunt Strzelecki. Jeden z założycieli Budki Suflera, multiinstrumentalista, wybitny pisarz tekstów i muzyk, twórca kompozycji tekstowej przeboju Zdzisławy Sośnickiej pt. “Aleja Gwiazd” czy popularnego hitu “Latawce, Dmuchawce, Wiatr” Urszuli. Tak, również Romualda Lipko nie ma z nami. Takich nazwisk jest dużo, dużo więcej, wśród nich – legenda Solidarności, wielki patriota – Henryk Wujec. Naprawdę długo można by wymieniać. Wiele sław, gwiazd, kolegów, znajomych, sąsiadów…
Dlatego właśnie powinniśmy pamiętać o nich, o ich dziedzictwie, nauce i morałach, które możemy odnajdować jako esencję ich ciekawych historii życiowych pełnych anegdot, smutku i radości. Momentów sławy, chwil wzniosłości oraz smutku i upadłości. Miejmy ich w pamięci, a pozostaną oni z nami już na zawsze…
Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/znicz-zmarli-wszystkich-%C5%9Bwi%C4%99tych-1785707/
Komentarze ( )