W dzisiejszych czasach coraz mniej ludzi, w szczególności młodzieży czyta książki. Według przeprowadzonych badań, w naszym kraju 38% Polaków w ogóle tego nie robi.

Powodem tego może być to, że współcześni ludzie żyją w ‘biegu’, kiedy przyjdzie czas na odpoczynek wolą ogłupić się telewizją, bądź krzywić się przed komputerem. Uważam, że to bardzo przykre zjawisko, ponieważ czytanie książek ma bardzo dużo zalet, które pomagają nam się rozwijać.

Przedstawię te, które naprawdę warto znać, może to właśnie one pomogą Ci w sięgnięciu po książkę, a nie pilota.

Czytając książkę poszerzamy swój zasób słów, autorzy książek mają swój własny styl, odrębną wiedzę i sposób widzenia. Dzięki temu możemy wzbogacić się o nową paletę słów, zwrotów, czy określeń. Kiedy czytamy dziwne, skomplikowane opisy, zmuszamy wyobraźnię do pracy,
a regularne czytanie sprawia, że łatwiej tworzymy obraz z tegoż opisu. W dodatku książki pobudzają nasz mózg do myślenia, dzięki temu jesteśmy bardziej produktywni i zauważamy więcej korzyści.

Po ciężkim dniu warto znaleźć wygodne miejsce, wziąć książkę do ręki i zabrać się za czytanie. Czytając przenosimy się w inny świat, zapominamy o otaczających nas problemach i po prostu odprężamy się…

Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób zapisu danych słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, bo ich mózgi opatrzyły się z poprawnym zapisem i starają się go automatycznie odwzorować.

Książki dostarczają mnóstwo pomysłów. Możesz podpatrzeć coś u bohatera książki i wcielić
w swoim życiu, ale też najzwyczajniej w świecie zainteresowany tym, co czytasz stworzyć własny, oryginalny pomysł. W świecie książki nie ma barier, jeśli oswoisz się dobrze z tym światem, zrozumiesz, że stać Cię na pomysły równie dobre, jak Twojego ulubionego bohatera.

Młodzież czytając książki obyczajowe, psychologiczne itp. uczy się kształtować charakter, rozróżniać pozytywne i negatywne zachowania. Perypetie książkowych bohaterów niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Pokazują, jakie konsekwencje mają poszczególne życiowe wybory i co w społeczeństwie jest akceptowane,
a co negowane. Nawet dorosły czytelnik może wynieść wiele z takich z pozoru prostych historii. Życie zaskakuje nas każdego dnia, w pewnym sensie przez te wszystkie lata piszemy swoją własną książkę, jako jej główni bohaterowie zmagamy się z codziennością tak samo jak ci fikcyjni. Czasami znajomość ich życia może pomóc nam we własnym.