TOLERANCT.png

Nie wybieramy gdzie się urodziliśmy, ale za to możemy mieć wpływ na to, kim się staniemy i jacy będziemy w relacjach międzyludzkich.

Każdy w swoim życiu prawdopodobnie co najmniej raz widział sytuację, gdy docinano komuś z powodu innego koloru skóry, orientacji seksualnej, stylu ubierania i wielu innych. To zjawisko nazywamy nietolerancją. Może wywołać ona krzywdę psychiczną i fizyczną.

Już od wieków się z nią spotykamy. Przykładem tego było nierówne traktowanie obywateli polskich w dawnych czasach. Dzielono ich ze względu na stan majątkowy i pochodzenie. Biedne osoby, pochodzące nie ze szlacheckich rodów, miały znikome prawa, w przeciwieństwie do szlachciców. Niestety, takie sytuacje nie działy się jedynie w przeszłości. Często potrafią nas dzielić różnice kulturowe czy religijne. To, że ktoś wyznaje inną wiarę, nie znaczy, że możemy go szkalować. Każdy człowiek ma prawo wybrać inną drogę w życiu, a nasze poglądy nie powinny wpływać na jego decyzję.  Nietolerancję znajdziemy nawet w szkole. Niektóre dzieci dostosowują się wizualnie do swoich rówieśników, aby im zaimponować i nie zostać wydalonym z grupy, natomiast te, którym nie zależy na akceptacji ze względu na wygląd, często muszą wybrać brak towarzystwa.  Są osoby, które widząc na ulicy parę homoseksualną, zakrywają swoim dzieciom oczy w obawie przed niezręcznymi dla nich pytaniami. Uważają, że inna orientacja to choroba, którą powinno się leczyć i należy trzymać się daleko od tak niebezpiecznych osób.  Nie zastanawiają się nad tym, że od nikogo nie zależy, jaki się urodził i że w każdej grupie społecznej znajdziemy porządnych ludzi, jak i niewiele wartych. Potomek, kiedyś dorośnie i będzie miał do czynienia z różnymi sytuacjami, dlatego powinno się go edukować od najmłodszych lat. Problem tkwi w tym, że tacy rodzice nie widzą takiej potrzeby, okłamując tym siebie i bliskich.  Im więcej zamkniętych umysłów na jakąkolwiek inność, tym trudnej będzie nam się rozwijać i zamiast zajmować się potrzebnymi rzeczami, będziemy palić mosty. Aby temu zapobiec,  należy nauczyć się patrzeć na świat oczami innych i otworzyć się na odmienne zdania, poglądy, wygląd czy rasy.  Dla początkującego może to wydawać się trudne, ale każdy potrafi się zmienić. Wystarczą chęci, działania i trochę czasu.

Jeżeli chcemy być traktowani dobrze, róbmy to samo innym. Nikt nie musi na siłę zgadzać się ze wszystkim, ale szacunek należy się każdemu. Pamiętajmy też, że jak wszystko, tolerancja ma swoje granice. Nie wolno akceptować złych zachowań oraz ludzi, którzy postępują źle i nie kierują się dobrem. Każda osoba jest na swój sposób inna i nie czyni to nas gorszymi, tylko wyjątkowymi. Nie wybieramy gdzie się urodziliśmy, ale za to możemy mieć wpływ na to, kim się staniemy i jacy będziemy w relacjach międzyludzkich.