U podstaw edukacji globalnej, jak i praw człowieka leżą wartości: godność, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój, wolność. Kształtuje postawy odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, otwartości, odpowiedzialności, osobistego zaangażowania i gotowości do uczenia się oraz rozwija umiejętności.
Podejmujemy różnorodne działania, mające na celu przekazywanie wiedzy o prawach człowieka i zachęcanie do działalności w ich obronie.
U podstaw edukacji globalnej, jak i praw człowieka leżą wartości: godność, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój, wolność. Kształtuje postawy odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, otwartości, odpowiedzialności, osobistego zaangażowania i gotowości do uczenia się oraz rozwija umiejętności: dostrzegania i rozumienia współzależności, krytycznego myślenia, praktycznego wykorzystywania wiedzy, podejmowania świadomych decyzji, współpracy i empatii. Obejmuje między innymi zagadnienia globalizacji i istoty współzależności globalnych, różnorodności świata, praw człowieka, zrównoważonego rozwoju i konfliktów – w kontekście globalnym.
amnesty.org.pl/edukacja/edukacja-praw-czlowieka.html
Czy wiesz, że masz prawo do:
dobrego życia,
rzetelnego sądu,
decydowania o swoim życiu,
szczęścia,
obywatelstwa,
uczestniczenia w życiu publicznym,
uczestnictwa w wyborach,
kandydowania w wyborach,
zrzeszania się,
uczestniczenia i organizowania pokojowych manifestacji,
składania wniosków, petycji, skarg,
informacji o działaniach władz i osób publicznych,
ochrony zdrowia,
nauki,
odpowiedniego i zadowalającego wynagrodzenia, zapewniającego jednostce i jej rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej,
pomocy socjalnej,
rozrywki,
pracy,
własności,
dziedziczenia,
wolności twórczości artystycznej,
badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników,
wolności korzystania z dóbr kultury i ich wytwarzania,
sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy przez niezawisły sąd,
fachowej obrony w postępowaniu przed organami aparatu państwowego,
skargi konstytucyjnej.
Zaproponowałam uczniom zadanie polegające na narysowaniu praw człowieka.
Moi uczniowie wzięli udział w szkolnej akcji plakatowej, podczas której w budynku naszego gimnazjum w każdym możliwym miejscu pojawiły się rysunki, zachęcające do dyskusji o prawach człowieka.
Wśród kategorii osób w szczególny sposób zagrożonych naruszeniami praw człowieka wymienia się kobiety, dzieci, osoby starsze, niepełnosprawne, przedstawicieli mniejszości (etnicznych, narodowych, religijnych, rasowych, seksualnych), cudzoziemców (uchodźców i pracowników migrujących) oraz społeczności tubylcze.
Komentarze ( )