Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że co trzeci Polak uważa, że książki są nudne i nie opłaca się ich czytać. Wolą oglądać telewizję czy inne socjal media lub grać w gry. Postanowiłam przeprowadzić ankietę, w której zapytałam ludzi, czy warto czytać książki. Podzieliłam ich na dwie grupy.
Z perspektywy oczytanych.
Odpowiedzi były takie same, ale każdy miał inne zdanie i wyjaśnienie. Jedni uważają, że książki są bardzo ciekawe, dzięki nim mogą zyskać wiedzę na nowe tematy, a zarazem czegoś się nauczyć oraz wzbogacić słownictwo, pomagają w rozumieniu tekstu. Dla kolejnych czytanie jest dobrym sposobem na nudę oraz rozwijanie wyobraźni, co wiąże się z lepszymi ocenami z rozprawek, opowiadań czy innych wypowiedzi. Jeszcze innym przynoszą ogromną radość i szczęście, co idzie za dobrym humorem. Według niektórych osób, są one rozrywką, która prowadzi ich w kolorowy świat, zostawiając ten szary i ponury. Z moich obliczeń takich osób, było 46%. Należy pamiętać, że podczas czytania zaleca się „nierówne uczenie”. Nie próbujmy zapamiętywać treści całej książki. Chodzi o to, żeby przyswoić sobie tylko najważniejsze tezy. Jeśli poświęcamy swój czas na poznanie i zapamiętanie głównej części swojej lektury, resztę przywołamy na zasadzie skojarzeń. Częsta lektura wpływa nie tylko na poziom wiedzy, ale także na efektywność pracy mózgu. Działanie to można porównać do wpływu biegania na układ sercowo-naczyniowy: regularne czytanie poprawia kondycję komórek mózgowych, pozwala lepiej zapamiętywać.
Z perspektywy nie oczytanych.
Odpowiedzi były rozmaite. Większość osób, myśli że nie warto czytać książki, ponieważ nie przynoszą żadnych korzyści, jedynie marnują stadium. Wolą oglądać telewizję , YouTube, spędzać wolny czas na socjal mediach lub grać w gry komputerowe. Jedni myślą, że nie opłaca się ich czytać, ponieważ są monotonne, nie widzą tego, co tam się dzieje, przez co może im brakować różnych bodźców. Mają skłonność do oglądania lektur, a nie do czytania, jak sami wiemy, lepiej jest przeczytać książkę niż obejrzeć film, ponieważ reżyser może całkowicie zmienić fabułę książki. Niestety, ale osób z takimi opiniami było aż 54%. Należy pamiętać, że nie czytanie ich może spowodować paraleksje i trudności w czytaniu oraz rozumieniu tekstu mogą wynikać z dysfunkcji percepcji wzrokowej, zaburzeń słuchu czy mowy bądź problemów z przetwarzaniem fonologicznym. Zjawiska te mogą również współwystępować. Nie czytanie może przyczynić się do pogorszenia kreatywności, empatii, rozwoju, inteligencji, wrażliwości, snu, naszej kondycji, zwłaszcza umysłowej. Może nawet skracać życie.
Podsumowanie
Z mojej ankiety wynika, że więcej jest ludzi nie czytających książek, uważających, że nie warto ich czytać i nie przynoszą żadnych korzyści, a jedynie marnują czas. Pamiętajmy o tym, że książki poszerzają naszą wyobraźnię oraz wiedzę, nie kierujmy się zdaniem i opinią innych…