72313319_450105695851301_8697649867817746432_n.jpg

” Natura pełna jest nieskończonych rzeczy, niedostępnych doświadczeniu” – Leonardo da Vinci

W dniu 11 października 2019 r. klasa VIII wraz z Panią Dorotą Padewską na zajęciach kreatywnych wybrała się do lasu, który znajduje się po drugiej stronie ulicy, aby kształtować naszą wrażliwość na piękno jesiennej przyrody.

Podczas wędrówki podziwialiśmy piękno przyrody, gdy jeden z uczniów znalazł grzyby, które postanowiliśmy zebrać. Podczas dalszego spaceru coraz częściej natrafialiśmy na coraz piękniejsze okazy. Po około 40 minutach okazało się, że gdy poznawaliśmy przyrodę, zebraliśmy sporą ilość grzybów.

Najpopularniejsze rodzaje jadalnych grzybów w Polsce:

Podgrzybek brunatny, podgrzybek złotawy, borowik szlachetny, koźlarz babka, koźlarz czerwony, czubajka kania, kurka, maślak zwyczajny, opieńka miodowa.

Podczas naszej krótkiej, lecz bardzo kreatywnej przygodzie znaleźliśmy podgrzybki brunatne.Grzyby te występuje w lasach liściastych i iglastych. Spotkać można je w mchu, na polanie lub przy pniu drzewa. Nadają się do marynowania, suszenia i do duszenia.

Bardzo cieszymy się, że Pani Dorota z chęcią zabrała nas na poznawanie przyrody do lasu, ponieważ dzięki niej mogliśmy miło spędzić czas na łonie natury i przy okazji świetnie się bawić oraz pooddychać świeżym powietrzem.

To była wspaniała przygoda, dzięki której dowiedzieliśmy się np.czy znamy się na grzybach i roślinach leśnych . Pamiętajmy, że grzyby są jednymi z najstarszych mieszkańców naszej planety.