czastopieniądz1068x683.jpg

Jak wiadomo czas na Wyspach Brytyjskich jest spóźniony o godzinę w przeciwieństwie do naszego, polskiego czasu… dlaczego tak się dzieje?

Różnica czasu występuje w wielu krajach, czasem zdarzy się tak, że jeśli państwo jest ogromne tak jak (największa na świecie pod względem powierzchni) Rosja to w dwóch różnych jego krańcach występuje inny czas. Może być opóźniony o godzinę, dwie, kilka minut albo ‘spóźniony’.

Ujednolicenie czasu dla całej Ziemi spowodowałoby dziwną sytuację, w której zegarki mniej więcej połowy ludzkości pokazywałyby południe w różnych porach dnia lub nocy. Dlatego czas ujednolicono możliwie najmniej kłopotliwie, dzieląc Ziemię na 24 strefy. Jak tego dokonano?

Ponieważ Ziemia jest kulą, podzielono 360 stopni na 24 (liczba godzin w dobie): strefy godzinowe wypadły więc co 15 stopni. Potem jeszcze, dla wygody, powyginano granice stref czasowych tak, aby w miarę możliwości pokrywały się z granicami państw. Ale w przypadku państw o dużej powierzchni ta zasada znowu doprowadziłaby prawie do „nocy w południe” i dlatego na przykład Stany Zjednoczone mają aż 6 stref czasowych.

Czyli jak już wiadomo, co 15 stopni (to około od 1600 km na równiku do 5700 km na kontynencie Azjatyckim) występuje strefowa zmiana czasu.

Kto wymyślił zmianę czasu?

Wprowadzenie czasu letniego to pomysł amerykańskiego polityka Benjamina Franklina (1706–1790). Szukał on sposobu, by latem skłonić obywateli do wcześniejszego wstawania (skoro wstało już Słońce) i wcześniejszego chodzenia spać (skoro już zaszło). Przesunięcie zegarków o godzinę do przodu spełniło oba te życzenia, a przy okazji oszczędziło mnóstwo energii, bo ludzie o godzinę krócej palili wieczorem światło. Słynne powiedzenie „czas to pieniądz”, którego Franklin jest autorem, nasunęło mu się właśnie w trakcie poszukiwań sposobu oszczędnego budzenie i usypiania obywateli.

Źródła: http://www.fokus.tv/news/zmiana-czasu-na-swiecie-jak-wyznaczono-strefy-czasowe-na-ziemi/1655