halloweenpumpkins.jpg.653x0_q80_cropsmart.jpg

Halloween, jest świętem, które przywędrowało do Polski zza oceanu w latach 90. Przez większość społeczeństwa kojarzone jest głównie z dobrą zabawą i zbieraniem słodyczy. Jednak niewielu z nas zastanawia się jaka jest jego geneza.

 Halloween obchodzi się 31 października, w wieczór poprzedzający dzień Wszystkich Świętych. Sama nazwa święta jest skrótem od „All Hallows’ Eve”, co oznacza Wigilię Wszystkich Świętych. Tradycja ta najprawdopodobniej wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Był to dzień pożegnania lata i powitania zimy. Według wierzeń druidów w tym czasie zacierała się granica pomiędzy światami żywych i umarłych. Należało oddać cześć swoim przodkom i odstraszyć złe duchy. W tym celu kapłani zakładali czarne stroje i nacinali duże rzepy na podobieństwo demonów. Jednym z najważniejszych punktów celebracji tego dnia było palenie ognisk, wokół których odbywały się tańce śmierci. Składano również ofiary z resztek plonów, zwierząt i ludzi. Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj ten zaczął stopniowo zanikać.

 W ramach walki z pogaństwem kościoły chrześcijańskie wprowadziły Dzień Zaduszny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele.

 Do Ameryki Północnej Halloween dotarło w latach 40 XIX wieku za sprawą irlandzkich imigrantów. Pierwsza parada z okazji tego święta odbyła się w mieście Anoka w stanie Minnesota, 31 października 1920 roku. Od 1937 roku miasto to zostało ogłoszone światową stolicą Halloween.

 Współcześnie tradycja ta jest kultywowana głównie na Zachodzie. Dorośli i dzieci przebierają się za potwory oraz postacie znane z telewizji. Odwiedza się tzw. straszne farmy, na terenie których powstają scenerie rodem z filmów grozy. Popularna jest także zabawa cukierek albo psikus. Polega ona na tym, że dzieci chodzą od drzwi do drzwi, zbierając słodycze. Kiedy ktoś nie chce ich obdarować dostaje za karę psikusa. Istnieje wiele innych popularnych zabaw, m.in.: apple bobbing (łowienie jabłek za pomocą ust), przeskakiwanie przez świeczki, rzucanie orzechów do ogniska, zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców, czy też wróżenie ze spodków. Symbolami Halloween są kolory czarny i pomarańczowy, oraz zrobiona z wydrążonej dyni latarnia zwana Jack-o’-lantern. Ważnym elementem święta jest także dekoracja domu.

 W Polsce Halloween obchodzi się głównie poprzez organizacje imprez i maratonów filmowych w kinach. Jednak w związku z tym, że wywodzi się ono z pogańskiej tradycji, często jest krytykowane przez Kościół, który je potępia i utożsamia z kultem Szatana. W ramach odpowiedzi na zachodnie święto w od kilku lat katolicy w wielu miastach naszego kraju organizują marsze pod nazwą “Korowód Świętych” lub ”Holy Wins”. Halloween często jest przedstawiane w złym świetle, jako zagrożenie dla chrześcijaństwa, a przecież jest tylko niewinną zabawą, dzięki której możemy choć na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości.