airpollution4017183__340.jpg

Zdrowe powietrze w naszych miastach i wsiach powinno być priorytetem. To mieszanina gazów, przede wszystkim azotu i tlenu. Kiedy oddychamy, pobieramy z powietrza tlen. Jest on niezbędny do życia. Wraz z nim wdychamy również inne substancje. Niestety, we współczesnym świecie, w naszym kraju, a także w naszym rodzinnym mieście, trudno znaleźć miejsce, gdzie powietrze jest zupełnie czyste. Pod wpływem wielu czynników środowiskowych powstaje smog, zmienia się zawartość powietrza. Jest to zjawisko niebezpieczne, przed którym powinniśmy się chronić. Gdy więc mówimy o tym, że powietrze jest zanieczyszczone, wiemy, że znajdują się w nim substancje, które nam bardzo szkodzą.
W marcu klasa 5 A, po zapoznaniu się z tematyką dotyczącą smogu, przygotowała gazetkę informacyjną dla koleżanek i kolegów ze szkoły. Efekty ich pracy nadal można obserwować na korytarzu szkolnym.

Czym jest SMOG?

Na stronach informujących nas o zagrożeniach tym zjawiskiem, czytamy, iż „smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, które polega na współistnieniu związków chemicznych oraz pyłów w naszej atmosferze. Przebywanie, oddychanie nim, zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Pochodzenie słowa smog ma swoje korzenie w dwóch angielskich słowach: “smoke” – dym oraz “fog” – mgła. Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju jest niska emisja, czyli spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w domowych piecach, kotłach i kominkach. Smog występuje głównie w sezonie grzewczym od września do kwietnia, kiedy pali się w piecach węglem i drewnem. Największy problem mamy z zanieczyszczeniem pyłami zawieszonymi i rakotwórczym benzo(a)pirenem”[1].

Przyczyn tego zjawiska jest więc wiele. Na stronie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej możemy przeczytać[2], iż kiedy oddychamy smogiem jesteśmy narażeni na wiele chorób, takich jak problemy z oddychaniem, podrażnienie oczu i gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok, stany depresyjne, problemy z koncentracją, astma, rak płuc i wiele innych. Jest on przede wszystkim niebezpieczny dla dzieci, które mają słabiej rozwinięty układ immunologiczny oraz osób starszych. W niektóre dni ilość substancji trujących, którą wdychamy odpowiada kilku wypalonym papierosom.

Walka ze SMOGIEM

W wielu województwach obowiązują uchwały antysmogowe. Władze centralne ogłosiły szeroko zakrojony program „Stop Smog” oraz rządową inicjatywę „Czyste Powietrze”. W środkach masowego przekazu organizowane są kampanie informacyjne, mającej poprawić świadomość problemu.

Czy mogę coś zrobić, aby nie oddychać SMOGIEM?

Na dłuższą metę nie da się uciec przed smogiem. W czasie dni, kiedy stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu jest zbyt wielkie, zaleca się niewychodzenie z domów i mieszkań, choć należy podkreślić, że w domu schować się przed smogiem nie można. Dociera on wszędzie, nawet do zamkniętych pomieszczeń, a jego stężenie jest średnio o połowę niższe niż na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem, stosowanym już w wielu krajach Europy i świata są maseczki antysmogowe. Mogą one stanowić pierwszą barierę przed tym niebezpiecznym zjawiskiem. Najlepiej sprawdzi się taka z odpowiednim certyfikatem, bo tylko taka jest w stanie zatrzymać około 90% toksycznych substancji. Najlepiej jednak nie doprowadzać do sytuacji, w których sami generujemy substancje toksyczne do środowiska, np. nie palić  śmieci (według polskiego prawa jest to wykroczenie), zrezygnować w domowych kominków, przesiąść się na transport publiczny czy przyjechać w konkretne miejsce, np rowerem.

[1] smog.edu.pl

[2] esa.nask.pl

Źródło zdjęć: pixabay.com/pl/images/search/smog/