2022.png

Najważniejsze wydarzenia, święta oraz rocznice w 2022 roku.

  

1. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 – odbędą się w Pekinie. Trwać będą od 4 do 20 lutego 2022 roku. Po przyznaniu Pekinowi prawa do organizacji igrzysk, stolica Chin została pierwszym organizatorem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk olimpijskich (letnie odbyły się w Pekinie w 2008 roku). Największe szanse Polacy mają w łyżwiarstwie oraz skokach narciarskich.

 

2. Wielkanoc – najstarsze jak też i najważniejsze święto Chrześcijańskie odbędzie się w tym roku 17 kwietnia.

 

3. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 – odbędą się w Katarze. Mistrzostwa te odbędą się jesienią od 21 listopada do 18 grudnia. Są to pierwsze mistrzostwa, które odbędą się tak późno, bo zawsze było w zwyczaju, że były one w lato. Polacy ma szansę na dostanie się na nie jeśli przejdzie baraże, które odbędą się w marcu tego roku. 

 

4. Setna rocznica wybrania pierwszego polskiego prezydenta – 100 lat temu, 9 grudnia 1922 r., Zgromadzenie Narodowe wybrało na pierwszego prezydenta RP dotychczasowego ministra spraw zagranicznych, Gabriela Narutowicza. Dwa dni później w niezwykle napiętej atmosferze politycznej Narutowicz został zaprzysiężony na urząd. 16 grudnia 1922 r., podczas wernisażu wystawy w warszawskiej Zachęcie, zginął zastrzelony przez niezrównoważonego malarza Eligiusza Niewiadomskiego.

 

5. Setna rocznica przywiązania Górnego Śląska do Polski – 16 lipca 1922 r. odbyła się w Katowicach uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską przez symboliczne przejęcie ziemi śląskiej przez rząd RP. Podpisano wówczas Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę.