I znów spotkaliśmy się na uniwersytecie. Odcisk palca, śmietana, jodyna, alkohol…. Cóż łączy te kilka rzeczy? Jedno. Uniwersytet.
Któż z nas nie zna swojego odcisku palca? Chyba każdy. Jednak nie każdy z nas wiedział, jak go uzyskać. Młodzi chemicy-detektywi poznali techniki daktyloskopijne polegające na klasyfikacji grzbietów i bruzd wzoru odcisku linii papilarnych. Dzięki temu mogli poczuć się jak w prawdziwym laboratorium kryminalistycznym i własnoręcznie zdjąć odciski palców oraz zobaczyć je dzięki promieniowaniu UV.
Temat spotkania nie dotyczył tylko daktyloskopii, ale także wykrywania substancji wzbogacających produkty spożywcze. Tym razem uczniowie wzięli pod lupę przemysł spożywczy. Tropiciele wykrywali zawartość śmietany w śmietanie. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że niektóre śmietany są „wzbogacane” dodatkiem mąki. Młodzi chemicy zrealizowali doświadczenie mające na celu wykrycie zbędnego składnika. W tym celu przeprowadzili reakcję z jodyną. Jej pozytywny wynik wskazywał, że śmietana nie jest zupełnie czysta, zawiera niepożądany dodatek – mąkę.
Kolejne śledztwo dotyczyło wykrycia substancji szkodliwych (soli miedzi) w napojach alkoholowych (typu żołądkowa gorzka, wino) oraz w wodzie mineralnej. Okazało się, że szkodliwe sole miedzi znajdują się w próbkach z wodą mineralną. Spotkanie było bardzo owocne. Młodzi chemicy odkryli inną twarz chemii, z pewnością ciekawą i wciągającą.
Teraz sami w murach szkoły zajmiemy się odkrywaniem chemii w naszym codziennym życiu. Sprawdzimy doświadczalnie skład napojów kolorowych i soków, przetestujemy działanie różnych farb do włosów, wykonamy kosmetyki naturalne oraz przygotujemy atrament sympatyczny.
Czekajcie na sprawozdanie z wyników naszej pracy.
Komentarze ( )