20180927_091034.jpg

W czwartek, 27 września 2018 r., klasy trzecie pojechały do Bramy Poznania. Tam uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt.: “Opowiem Ci o wolności”.

100 lat żyjemy w niepodległej Polsce, trudno więc dzieciom zrozumieć, co to znaczy niewola. Postanowiliśmy odwiedzić Bramę Poznania, aby – uczestnicząc w warsztatach „Opowiem Ci o wolności” – doświadczyć życia, pełnego ograniczeń, w zaborze pruskim. Nasi uczniowie przenieśli się do starego Poznania, na Śródkę, do rodziny Kasi. Poznali życie codzienne zwykłych ludzi i ich utrudnienia w komunikowaniu się po polsku, w poruszaniu się po mieście, wysyłaniu listów, śpiewaniu polskich piosenek i kolęd. Dowiedzieli się, jak działała szkoła, pełna rygoru, zakazów i kar. Dzięki tym warsztatom uczniowie zrozumieli i docenili wolność.

Po zajęciach przeszliśmy się po poznańskiej Śródce, dzielnicy, w której mieszkała Kasia, bohaterka naszej warsztatowej opowieści. Odwiedziliśmy również Ostrów Tumski, wyspę miedzy Cybiną a Wartą, gdzie rozpoczynają się historyczne dzieje Poznania i Polski.

Wycieczka ta była kolejnym naszym przedsięwzięciem upamiętniającym 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

Elżbieta Cencek i Agnieszka Mroskowiak-Wylegała