Sztuka pani Marii Głasek – Kęskiej oparta jest na kanwie świętokrzyskich legend.Dzięki temu w magiczny sposób bierzemy udział w sabacie czarownic na Łysej Górze, harcach w noc Kupały, poznajemy zbója Madeja i wędrującego pielgrzyma Emeryka.

W dniu 6 maja 2015 r uczniowie klasy I b pod opieką siostry Maristelli wybrali się do Teatru im.Stefana Żeromskiego w Kielcach na przedstawienie “Cyrograf” w reżyserii p.Marii Wójcikowskiej.
Akcja sztuki rozgrywa się na przełomie XI i XII wieku. Wątki zaczerpnięte z wielu podań i legend wkomponowano w dzieje dwóch rodzin. Zwyczajni ludzie mieszają się na scenie z Lucyferem, diabłami, czarownicami, księciem Mieszkiem i jego świtą, zbójem Madejem.
I jak to baśni tu także dobro zawsze triumfuje nad złem.
Po spektaklu mieliśmy możliwość zwiedzenia teatru “od kuchni”. Weszliśmy na scenę, gdzie z bliska obejrzeliśmy kulisy oraz różne urządzenia teatralne (np.sznurownię, zapadnię). Największe zainteresowanie wzbudziła wizyta w garderobie.
Wysłuchaliśmy także opowieści o historii teatru, o pracy ludzi, którzy wspólnie z aktorami przyczyniają się do powstania spektaklu.
Była to dla nas fascynująca podróż po zaczarowanym świecie teatru.