55.jpg

Dnia 5 października br. naszą szkołę odwiedziła pani policjantka, która przychodzi do naszych uczniów od kilku lat.

W spotkaniach uczestniczyły klasy „0”, I, II i III. Pani policjantka przedstawiła najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w drodze do szkoły, a także zachowań wobec obcych ludzi i zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie.

Głównym tematem spotkań były zasady bezpiecznego poruszania się po drodze w zależności od tego, w jaki sposób przybywamy do szkoły: pieszo, rowerem, samochodem.

Pieszo – idziemy chodnikiem, a jeśli go nie ma, należy iść poboczem drogi po lewej stronie. Wtedy bardzo ważną rolę odgrywają odblaskowe elementy, które należy nosić szczególnie po prawej stronie ciała, ponieważ jest ona bardziej “wystawiona” na ulicę.

Przechodząc przez ulicę należy zawsze zachować ostrożność i przestrzegać zasad: korzystać z  pasów, patrzeć w lewo, w prawo i znowu w lewo, a gdy jest sygnalizacja świetlna – iść zdecydowanym krokiem, nie zatrzymując się, gdy zapali się zielone światło.

Jeśli dzieci jadą z rodzicami samochodem, muszą siedzieć w foteliku przypięte pasami i zachowywać się cicho i grzecznie, aby nie rozpraszać kierowcy.

Dzieci mogą jechać rowerem po chodniku razem z pieszymi, uważając oczywiście, żeby nikogo nie najechać, ponieważ w tym przypadku piesi zawsze mają pierwszeństwo. Na przejściu dla pieszych, jeśli nie ma ścieżki rowerowej, należy bezwzględnie zejść z roweru i przeprowadzić go.

Cenną radą pani policjantki było to, żeby zawsze bardzo uważać, poruszając się po drodze, p0nieważ inni uczestnicy ruchu drogowego mogą nie przestrzegać zasad i nasza zapobiegliwość może uratować nam życie.

Nie mniej ważne informacje dotyczyły kontaktów z obcymi. Pod żadnym pozorem dzieci nie powinny rozmawiać z obcymi ludźmi, podawać im żadnych informacji o sobie czy rodzicach ani też chodzić na ich prośbę w różne miejsca czy wsiadać z nimi do samochodu, nawet jeśli ktoś powie, że zna rodziców i to oni go o to prosili. Nie każda obca osoba jest zła, ale czasami ktoś może kłamać i zrobić dziecku krzywdę.

Następnie przypomniane zostały numery telefonów: alarmowy – 112 i na policję – 997 oraz co należy powiedzieć, dzwoniąc pod te numery w razie zagrożenia: adres (jeśli się coś stało, np. na ulicy, a nie znamy jej nazwy, należy opisać, co jest w pobliżu), co się wydarzyło oraz imię i nazwisko dzwoniącego.

Na koniec spotkania pani policjantka pokazała dzieciom dwie bezpieczne pozycje, które należy przyjąć w przypadku ataku psa. Jedna z nich to „drzewo”, a druga – „żółw”. W każdej z nich należy chronić gardło i pozostawać nieruchomo, aż pies zostawi nas w spokoju.

Kiedy wszystkie spotkania dobiegły końca, dzieci podziękowały pani policjantce, która ze swojej strony życzyła, żeby nigdy nie znalazły się w sytuacji niebezpiecznej i prosiła, aby bardzo na siebie uważały.

Brygida Kovacs