P1240235.JPG

Dnia 21 września dzieci ze wszystkich klas I – III uczestniczyły w spotkaniach z panią policjantką zorganizowanych przez panią Brygidę Kovacs.

Zajęcia dotyczyły bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, zachowania w drodze do szkoły, zasad bezpiecznych zabaw, kontaktów z osobami nieznajomymi i zwierzętami. Pani policjantka chwaliła dzieci, ponieważ posiadały już na ten temat dużą wiedzę. Jednak warto jak najczęściej o tych wszystkich zasadach przypominać, gdyż są one bardzo ważne i mogą zadecydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu.

Dzieci wiedziały, że podczas jazdy samochodem należy zawsze mieć zapięte pasy. Gdy jedzie się rowerem, trzeba mieć kask i jeździć należy tylko po ścieżkach rowerowych lub – w przypadku dzieci – po chodniku, uważając przy tym na pieszych. Przechodzić przez ulicę trzeba tylko w wyznaczonych do tego miejscach, czyli na pasach, patrząc uprzednio w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo, a jeśli jest sygnalizacja świetlna – tylko na zielonym świetle. Jeśli nie ma chodnika i trzeba poruszać się poboczem drogi, należy iść „gęsiego” po lewej stronie tak, aby nadjeżdżający kierowcy dobrze nas widzieli. Ważne jest wtedy posiadanie odblaskowych elementów lub – najlepiej – specjalnej kamizelki.

Pani policjantka przedstawiła prezentację multimedialną, w której pokazane były najważniejsze znaki drogowe (zakazu, nakazu i informacyjne). Dzieci także w tym przypadku wykazały się podstawową wiedzą, odpowiadając na pytania, czego dotyczą poszczególne znaki.

W przypadku kontaktów z osobami nieznajomymi ważne jest, aby dzieci pamiętały, żeby niczego od nich nie  brać, nigdzie z nimi nie chodzić i najlepiej, nie rozmawiając, jak najszybciej się oddalić. Nie należy też udzielać żadnych informacji
(o sobie, o rodzicach, o miejscu zamieszkania), ponieważ może to zostać wykorzystane w złym celu. Dzieci przebywające same w domu nie powinny otwierać drzwi (rodzice mają klucze) i podnosić domofonu, gdy ktoś dzwoni.

Ważnym momentem spotkań było też przypomnienie telefonów alarmowych
i tego, jakie informacje należy przekazać, dzwoniąc na nie w przypadku wystąpienia jakiegoś zagrożenia.

Na koniec dzieci podziękowały pani policjantce za pouczające i miłe spotkania, wręczając wykonany przez uczennicę klasy pierwszej piękny rysunek przedstawiający policjanta w mundurze.

Brygida Kovacs