Oto wywiad z Pawłem Wolskim – cenionym mechanikiem samochodowym. Zajmuje się on naprawą samochodów od ponad dwudziestu lat. Jest ceniony w środowisku. Specjalizuje się w naprawach aut francuskich, ale nieobce są mu również marki z innych krajów.
Oto wywiad z Pawłem Wolskim – cenionym mechanikiem samochodowym. Zajmuje się on naprawą samochodów od ponad dwudziestu lat. Jest ceniony w środowisku. Specjalizuje się w naprawach aut francuskich, ale nieobce są mu również marki z innych krajów.
-Dzień dobry, proszę się przedstawić czytelnikom.
-Nazywam się Paweł Wolski. Mieszkam w Szczecinie. Jestem mechanikiem samochodowym.
-W którym warsztacie samochodowym Pan pracuje?
-Pracuję w serwisie samochodowym, o nazwie „Auto Miś”.
-W czym się Pan specjalizuje?
-Najczęściej naprawiam układy zawieszenia, hamulcowe i napędowe. Są to podzespoły samochodowe, które stosunkowo szybko się zużywają. Ponadto zajmuję się również silnikami. Często wymieniam układy rozrządu, uszczelki pod głowicą oraz wtryski paliwowe.
-Jakie są Pana zainteresowania?
-Interesuję się szeroko pojętą motoryzacją oraz mechaniką samochodową.
-Co Pan robi w wolnym czasie?
-Po pracy podejmuję się również prywatnych napraw aut, a także poszerzam swoją wiedzę na temat nowych technologii.
-Jakie było Pana największe wyzwanie zawodowe?
-Pewnego razu, aby naprawić samochód klienta, musiałem zamówić części aż z Japonii. W związku z tym zmuszony byłem znaleźć tłumacza języka japońskiego, który przetłumaczył instrukcję montażu tych części.
-Czy zarobki w tej branży są zadowalające?
-Zarobki są wystarczające, zwłaszcza, że dorabiam po pracy.
-Co Pan sądzi o przyszłości swojego zawodu?
-W dzisiejszych czasach wielu ludzi posiada samochód. Zużywają się one i psują. Z tego też powodu nie sądzę, żeby kiedyś zabrakło mi pracy.
-Czy praca sprawia Panu przyjemność?
-Robię to, co lubię. Praca mi nie ciąży. Czas w niej szybko mija. Jest to moja pasja. Nie odczuwam stresu w związku z posiadaniem własnego auta, gdyż sam potrafię zdiagnozować w nim usterkę i dokonać naprawy.
-Jakie predyspozycje są potrzebne, aby być dobrym mechanikiem samochodowym?
-Należy być cierpliwym i dociekliwym. Trzeba dążyć do rozwiązania problemu oraz w miarę możliwości zdobywać jak najwięcej doświadczenia.
-Co zadecydowało o wyborze takiego zawodu?
-Po ukończeniu 8 klasy szkoły podstawowej poszedłem do technikum samochodowego, gdyż ta szkoła znajdowała się stosunkowo blisko mojego miejsca zamieszkania. Po zakończeniu edukacji podjąłem pracę w przedsiębiorstwie, w którym miałem praktyki. Tak zaczęła się moja kariera mechanika samochodowego.
-Jakich rad udzieliłby Pan przyszłym mechanikom samochodowym?
-Przyszłym mechanikom doradziłbym, aby nie bali się wybierać tego zawodu. Mechanik prędzej czy później znajdzie zatrudnienie w swoim zawodzie. Może on także samodzielnie otworzyć działalność gospodarczą. Jeśli będzie podchodził do swojego fachu profesjonalnie, nie zabraknie mu klientów.
-Które auta i z jakiego powodu najbardziej lubi Pan naprawiać?
-Lubię naprawiać różne samochody, starsze pojazdy mają prostszą konstrukcję i łatwiej jest dokonać przy nich napraw. Natomiast naprawy młodszych aut są droższe i w związku z tym jest większy zarobek.
-Które przedmioty szkolne przydają się przy wykonywaniu tego zawodu i dlaczego?
-Jeżeli miałbym wymienić jakieś przedmioty szkolne przydatne w moim zawodzie, byłyby to matematyka i fizyka. Przydają się one przy analizie wykresu maksymalnej mocy silnika i maksymalnego momentu obrotowego względem prędkości obrotowych silnika.
-Dziękuję za rozmowę.
-Ja również dziękuję za możliwość udzielenia wywiadu.
Mechanicy samochodowi są niezwykle potrzebni, większość rodzin posiada co najmniej jeden samochód. Dzięki mechanikom możemy za opłatą naprawić nasze samochody. Trzeba jednak uważać, komu powierza się swoje auto, gdyż nie każdy posiada kompetencje do jego naprawienia.