1 lutego 2017 roku odbyło się pierwsze spotkanie pomiędzy drużyną Atletico Madryt a drużyną z Katalonii w półfinale pucharu Hiszpanii. Spotkanie odbyło się na Estadio Vicente Calderon w Madrycie. Już w 7 minucie prowadzenie Barcelonie dał Urugwajczyk Luis Suarez po przejściu połowy boiska i pokonaniu bramkarza Atletico. W minucie 33 na 2:0 podwyższył Argentyńczyk Leo Messi po precyzyjnym, mocnym uderzeniu zza pola karnego. Po gwizdku kończącym pierwszą połowę Katalończycy odprężyli się przez co drużyna Diego Simeone zaczęła kontrolować spotkanie, co skutkowało trafieniem oraz złapaniem kontaktu przez Antoine’a Griezmanna. Drużynie z Madrytu jednak nie udało się wyrównać i mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Barcelony. Zespół Luisa Enrique ma zdecydowanie lepszą sytuację przed rewanżem po strzelonych dwóch bramkach na wyjeździe (w razie remisu bramki wyjazdowe liczą się podwójnie). Rewanż na Camp Nou będzie na pewno interesującym, emocjonującym wydarzeniem. Czas pokaże jak zmotywuje swoich piłkarzy Diego Simeone aby uzyskać pozytywny wynik i przejść do finału Copa del Rey.