pozłacana rybka.png

W wieku nastoletnim zmagamy się z dużą ilością problemów. Ich ofiarą padła również Alicja, bohaterka książki B.Kosmowskiej pt. ,,Pozłacana rybka”.

Alicja to główna bohaterka książki ,,Pozłacana rybka’’ autorstwa Barbary Kosmowskiej. W powieści poznajemy postać rozpieszczonej jedynaczki, która zmaga się z wieloma problemami nastolatków. Są to m.in. rozwód rodziców, nowa partnerka ojca wraz z ich synem czy pierwsza miłość.
Głównym kłopotem, przed którym staje nastolatka jest rozstanie rodziców. Żal, w jakim pogrążyła się po tym zdarzeniu, przyczynił się do utrudnienia kontaktów z obojgiem z nich. Relacja pomiędzy nią a ojcem uległa pogorszeniu, wręcz prawie rozpadowi. Matka zaś skupiła się na pracy, przez co zaniedbywała córkę. Spędzając czas w domu nie łączyło je nic oprócz ścian. Alicja nie mogła liczyć na szczerą rozmowę, a nawet zwykły obiad ze strony rodzicielki.
Momentem wzbudzającym dużo negatywnych emocji było poznanie Klaudii – nowej partnerki ojca Alicji. Dziewczyna nie znosiła kobiety. Używając przezwiska ,,Miss Lata’’ opisywała wrażenie dostojnej, szykownej, obojętnej na środowisko postaci, którą w głębi duszy oskarżała o rozpad rodziny.
Kiedy dowiaduje się o nadchodzących narodzinach przyrodniego brata, Alicja była rozgoryczona. W złości życzyła mu najgorszego oraz oświadczyła, że nigdy nie będzie w stanie uznać tego dziecka za swoje rodzeństwo. Sytuacja zmieniła się nie do poznania tuż po narodzinach Fryderyka. Między dziewczyną a jej bratem zrodziła się nic porozumienia, a to ociepliło także stosunek Alicji do Klaudii.
Choroba chłopca wstrząsnęła nastolatką, a także jego rodzicami. Dziewczyna opiekowała się nim oraz  codziennie odwiedzała go w szpitalu. Poświęcała swój czas i stanowiła podporę dla młodego pacjenta. Martwiła się o Fryderyka. Im więcej pytań zadawał, tym Alicja czuła się bardziej niespokojna. Szczególną trudność sprawiały jej rozmowy o śmierci. Pożegnanie brata opisała jako ,,sznur białego latawca, który wyrywa się ku niebu. Wie, że musi go wypuścić na wolność’’.
W książce poznajemy także najlepszą koleżankę Alicji. Pomimo przyjaźni jaka łączyła ją z Sarą, podobnego poczucia humoru, wielu wspólnie przebytych przygód, wieloletniej znajomości, nie uniknęły kłótni czy różniących się opinii. Kiedy w ich życiu pojawiali się chłopcy lub problemy rodzinne ich przyjaźń została wystawiona na próbę. Musiały ustalić wartość tej znajomości. Kłopoty, z jakimi się borykają, uświadamiają im, że to jedna z najistotniejszych rzeczy jakie posiadają.
Robert – pierwsza miłość dziewczyny to ktoś, kto utrzymywał ją w stanie pozbawionym problemów. Gdy chłopak oddawał się melodii, Alicja zapominała o wszystkim, co ją spotykało. Imponowała jej odwaga, zdecydowanie i determinacja młodzieńca oraz jego zamiłowanie do muzyki. Oboje, pomimo młodego jeszcze wieku, byli gotowi na dojrzałą, trwałą relację.
Alicja wbrew przeciwnościom losu oraz trudnościom, jakie ją spotykały potrafiła radzić sobie z życiem. Sytuacje, które przeżyła spowodowały, iż dziewczyna dojrzała, stała się wrażliwa na cierpienie, zaczęła dostrzegać problemy bliskich, pomagać w ich rozwiązaniu oraz zrozumiała samą siebie.