Na zajęciach z serii “Akademia Odkrywców im. Tony Halika” spotkaliśmy się z himalaistą. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca himalaisty i alpinisty, czyli ludzi, którzy wspinają się po górach i lodowcach, czyli uprawiających himalaizm i alpinizm.
Nasz bohater opowiedział na o swojej ostatniej wyprawie, która odbył wraz z innymi zdobywcami szczytów.
Opowiadał, jak wyglądają przygotowania do wyprawy. Co zawiera ekwipunek himalaisty, który wyjeżdża na okres dwóch miesięcy i o tym, że każdy uczestnik wyprawy musi liczyć przede wszystkim na siebie. Co prawda podczas zdobywania szczytów może liczyć na asekurację automatyczną, która w wypadku odpadnięcia od ściany blokuje się. W ten sposób taternik może wznowić swoją wspinaczkę. Szczyty nie są zdobywane przez wszystkich uczestników wyprawy w tym samym czasie. Część wyprawy się wspina, a w tym samym czasie inni odpoczywają, przygotowując się fizycznie na swój czas. Ciekawostką jest to, że wyprawa nie ma ze sobą zapasu wody pitnej. Pozyskuje się ją ze śniegu, którym wypełniane są specjalne worki. W nich śnieg zamarza w wyższych partiach gór.
Himalaiści zdobywają wysokie szczyty gór, które są niedostępne dla turystów. Szukają wciąż nowych wyzwań, tzn. nowych, często trudniejszych do zdobycia szczytów. Zanim himalaiści wyruszą w podróż muszą starannie się przygotować pod względem fizycznym.
Opowieść naszego bohatera była bardzo ciekawa. Mnie przede wszystkim podobały się zaprezentowane zdjęcia z wyprawy oraz film przedstawiający zdobywanie szczytu.
Komentarze ( )