Zespół Szkolnej Ligi Historycznej wśród wyróżnionych 6-ciu szkół z całego kraju!!!
Miło było otworzyć lipcowy numer ” Mówią Wieki”, gdzie podano informację o tym, że nasz szkolny zespół Szkolnej Ligi Historycznej znalazł się wśród wyróżnionych 6 -ciu szkół z całego kraju. Nagrodzony zespół tworzyły niezmiennie przez 3 lata Zuzia Domrzalska, Michalina Nenczak, Patrycja Rozwadowska. Mimo że są one już uczennicami nowych ponadgimnazjalnych szkół, uczestniczyły w wyjazdowych warsztatach: “Wieloetniczne i wielokulturowe dziedzictwo dawnej Rzeczpospolitej”
Warsztaty trwały od 30 września do 03 października. Powitanie laureatów Ligi rozpoczęło się w Pałacu w Wilanowie. Tutaj wysłuchałyśmy wykładów: dr Jaworskiego “Narody i religie dawnej Rzeczpospolitej” oraz prof. Michała Kopczyńskiego “Koncepcja narodu w państwach przednarodowych”. Potem po salach związanych z królem Janem III i Marysieńką oprowadziła pani kurator wystawy. Nie mogło zabraknąć spaceru po ogrodach wilanowskich, jakże pięknych w jesiennej szacie.
Z Warszawy pojechaliśmy do Kazimierza Dolnego, który był naszą bazą noclegową.
1 października pojechaliśmy do Lublina, gdzie zwiedzaliśmy Zamek, a w nim kaplicę św. Trójcy ufundowaną przez w. Jagiełłę. Są tam unikatowe średniowieczne freski bizantyjsko-ruskie. Starówka lubelska w ostatnich latach została pięknie odnowiona. Zespoły miały za zadanie w ramach gry miejskiej odszukać pozostałości świątyń i budynków różnych nacji zamieszkujących wschodnie miasta dawnej Polski.Najtrudniej było odnaleźć zaszyfrowane informacje o unii lubelskiej z 1569r. Naszemu zespołowi udało się.
Kolejny dzień to spotkanie z renesansową Starówką Zamościa. Jest piękna, kolorowa, oddająca hołd fundatorowi hetmanowi Janowi Zamojskiemu. Na uwagę zasługują kamieniczki Ormian, Żydów, Greków, Rusinów, czy Anglików oraz fortyfikacje. Część fortów zwiedzaliśmy. Zespoły znowu miały zadania do wykonania.
Ostatniego dnia więcej czasu poświęciliśmy na obiekty turystyczne w Kazimierzu Dolnym, którego bezpieczeństwa strzegł niegdyś zamek na wzgórzu Kazimierza Wielkiego, a o bogactwie mieszkańców świadczą kamieniczki, spichlerze oraz kościoły.
Uczestnicy obok poznawania zabytków, wypełniania kart pracy musieli napisać esej dotyczący wielokulturowości naszego kraju. Nasza ekipa mimo braku Patrycji otrzymała za pracę warsztatową wyróżnienie, co oznaczało, że kolejne książki – nagrody trzeba było dźwigać, ale to miły ciężar.
Dziewczęta poznały nowych kolegów i koleżanki. Była to miła powakacyjna przygoda.
Esej prawdopodobnie zostanie opublikowany w czasopiśmie “Mówią wieki”.