Wielka Rafa Koralowa umiera. Ale co to jest? I czemu znika z naszej ziemi? Dowiedzmy się!
Wielka Rafa Koralowa leży u wybrzeży Australii. To jeden z cudów natury. Tworzą ją organizmy żywe, a składa się aż z ok. 3 tys. pojedynczych raf! Jest ogromna: w najszerszym miejscu osiąga 150 km! Grubość rafy to co minimum 500 m. Nic dziwnego, że skoro jest tak gigantyczna, to widać ją nawet z kosmosu. Wielka Rafa Koralowa ma ogromne znaczenie w przyrodzie. Pamiętacie bajkę o Nemo? A gdzie on mieszkał? Właśnie w rafie koralowej! Pamiętacie, ile miał przyjaciół? Nauczyciela żółwia i płaszczkę. A ile w tej rafie mieszkało ryb! To samo dotyczy Wielkiej Rafy Koralowej.
Co żyje w rafie koralowej i w jej wodach?
Koralowce to grupa parzydełkowców żyjąca w wodach słonych. W Wielkiej Rafie Koralowej żyje ich ok. 600 gatunków. Większość przedstawicieli wytwarza twardy wapienny szkielet. To właśnie ze szkieletów obumierających koralowców, a także innych zwierząt żyjących w morzu powstają rafy koralowe. W wodach rafy (wg podręcznika) żyje: 1625 gatunków ryb, 3000 gatunków mięczaków, 630 gatunków szkarłupni (np. rozgwiazd, jeżowców), 6 gatunków żółwi morskich, 30 gatunków wielorybów i delfinów, 133 gatunków rekinów i mant, 14 gatunków węży morskich oraz jedna z największych skupisk diugoni (inaczej krowa morska). Zauważcie, że to około 5440 gatunków zwierząt, które mogą zginąć i zniknąć. Wiele z występujących tu gatunków zwierząt jest objętych ochroną, cześć jest zagrożona wyginięciem.
Dlaczego Wielka Rafa Koralowa umiera?
Badania naukowe wykazały, że jedna trzecia korali w północnej i centralnej części rafy jest martwa. Zabija je temperatura! Choć rafy kojarzą nam się z ciepłem i egzotycznymi plażami, nie zniosą dobrze każdej wysokiej temperatury. Koralowce żyją w ścisłym związku z glonami. Przynosi on korzyści obu stronom. Glony dostarczają koralowcom pokarm i tlen, w zamian za to koralowce zapewniają glonom stały dostęp do światła i dwutlenku węgla, który pochodzi z ich oddychania komórkowego. Koralowce najlepiej rozwijają się w temperaturze od 20°C do 26°C. Niestety, globalne ocieplenie wpływa na wzrost temperatur wód w morzach i oceanach. Zbyt wysoka temperatura wody powoduje, że koralowce odrzucają glony. Bez nich zaś ciała koralowców tracą kolory i w końcu stają się białe. Ten proces nazywamy bieleniem raf koralowych. To nie zwierzęta powodują te zmiany. To my jesteśmy odpowiedzialni za zmiany klimatu i ocieplenie wód oceanów i mórz. Więc tylko my możemy zapobiec postępowi zmiany klimatu! Nasze działania moją ogromny wpływ na to, czy klimat się ociepla. Więc zróbmy tak, by było jak kiedyś!
Naukowcy przerażeni, jak szybko umiera Wielka Rafa Koralowa!
W 2018 roku – 2 lata temu, zostały ujawnione dokładne dane na temat skutków masowego wymierania koralowców, które składają się na Wielką Rafę Koralową. Okazuje się, że do tej pory tak dramatyczna w skutkach sytuacja jeszcze się nie zdarzyła. Informacje na ten temat pochodzą z raportu autorstwa Terry’ego Hughesa z James Cook University w Australii (podaje portal Gazeta.pl). Wynika z niego, że “drastyczne zmiany różnorodności gatunkowej” dotyczą aż jednej trzeciej spośród wszystkich raf, które tworzą Wielką Rafę Koralową.
Badania pozwoliły ujawnić nie tylko rozmiar zniszczeń, lecz także tempo zachodzących zmian – zmiany w strukturze rafy zachodziły o wiele szybciej i bardziej brutalnie, niż byli w stanie przewidzieć naukowcy.
Okazało się bowiem, że znacząca część koralowców umarła natychmiast po podniesieniu się temperatury wody. Inne koralowce umierały powoli z braku pożywienia. Wiele z szybko rosnących korali, które są domem dla wielu gatunków ryb i żyjątek, zostało wypartych przez koralowce, które rozwijają się dużo wolniej i żyją w symbiozie z niewieloma innymi gatunkami. Do tych zmian doprowadziła bezpośrednio fala gorąca, która w marcu i kwietniu 2016 roku spowodowała wzrost temperatury wody otaczającej rafę. Czas zainteresować się nasza planetą i zrobić coś dla następnych pokoleń, by mogły żyć na pięknej, czystej planecie!
Czy to już koniec raf na ziemi?
Naukowcy przypuszczają że Wielka Rafa Koralowa zniknie z Ziemi w 2100 roku! Czyli za osiemdziesiąt lat. Bielenie korali w takim tempie jak teraz i o takiej skali uniemożliwi jej regenerację. Postępujące zmiany klimatyczne tylko to przyspieszają.
– Jeśli nie uda nam się opanować zmian klimatu i temperatura wzrośnie globalnie o więcej niż 2 stopnie Celsjusza, stracimy korzyści, które ta rafa daje milionom ludzi – przestrzega twórca raportu – Globalne ocieplenie przekształca zbiorowiska raf koralowych, Terry Hughes z James Cook University w Australii którego wypowiedź przytaczamy za portalem Gazeta.pl
Profesorowi chodzi przede wszystkim o to, że rafa to naturalna bariera przed ogromnymi oceanicznymi falami. Czy w takim razie Wielkiej Rafy Koralowej i innych raf na świecie nie da się już ocalić? Na szczęście jest jeszcze nadzieja, ale żeby ocalić wszystkie rafy na świecie, musimy wprowadzić drastyczne zmiany o światowej skali, bo te miejscowe nie przynoszą prawie żadnych korzyści.
– Los tropikalnych raf koralowych, w tym Wielkiej Rafy, zależy od wysiłków czynionych, by powstrzymać zmianę klimatu – przyszłość, w której rafy nadal będą istnieć z całym swoim bogactwem i różnorodnością form życia, jest możliwa pod jednym prostym warunkiem. Musimy szybko ograniczyć emisję gazów cieplarnianych – podsumowuje Nick Graham, specjalista od ekologii z Lancaster University (Wypowiedź zawarta w artykule na Gazeta.pl)
Jeśli się nie pospieszymy, to wszystko stracimy. Ryby, koralowce i rozgwiazdy – wszystko to zniknie i następne pokolenia nie doświadczą piękna raf koralowych. Więc uważajmy, co robimy, bo choć nam palenie w piecu opalanym drewnem czy jeżdżenie samochodem wydaje się nieszkodliwe, to jednak nasza planeta, zwierzęta i rośliny odczuwają to bardzo mocno. Chrońmy naszą planetę!
Przypisy:
pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Rafa_Koralowa#Fauna_i_flora
Autor: Anna Sulima, Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie
Komentarze ( )