PiosenkiswiatecznezagraniczneipopolskulistanajlepszychpioseneknaSwieta_article.jpg
WESOŁYCH ŚWIĄT !

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, postanowiłam napisać artykuł, w którym opiszę tradycje bożonarodzeniowe poszczególnych krajów.

POLSKA 

Wolne miejsce przy stole – w Wigilię przy stole powinno znaleźć się wolne miejsce. Niektórzy szykują je dla nieznajomego wędrowca, dla bliskiej, zmarłej nam osoby bądź dla członka rodziny, który w tym wyjątkowym dniu nie mógł spędzić go z nami.
Sianko pod obrusem – pod obrusem na wigilijnym stole kładziemy sianko. Symbolizuje ono żłobek, w którym leżał Pan Jezus. W poszczególnych regionach Polski spod obrusa zostaje wyciągane źdźbło – proste i długie zwiastuje szczęście w nadchodzącym Nowych Roku, natomiast połamane i krótkie – kłopoty.
Śpiewanie kolęd – w wielu domach na pewno jest kontynuowany zwyczaj śpiewania kolęd przy choince. Wszyscy wspólnie w gronie najbliższym zaczynamy śpiewać kolędy.
Pierwsza Gwiazdka – w polskiej tradycji przyjęło się, że Wigilię zaczynamy dopiero wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Gwiazdka jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, która podczas narodzin Jezusa prowadziła Mędrców do Betlejem.
Modlitwa i dzielenie się opłatkiem – przed rozpoczęciem uroczystej kolacji  w większości domów czytany jest kawałek Pisma Świętego opisujący narodziny Pana Jezusa. Po odczytaniu Pisma Świętego wraz z rodziną dzielimy się opłatkiem nawiązującym do Ostatniej Wieczerzy. Mówi się, że dzielenie się opłatkiem oczyszcza nas z wszelkich win i do Wigilii siadamy z czystym sercem.
Dwanaście potraw – ilość potraw na wigilijnym stole nawiązuje do liczby Apostołów. Tego dnia na stole powinny znaleźć się produkty, którymi obdarowała nas ziemia. Uczestnik kolacji powinien spróbować każdej z nich. Na dodatek potrawy powinny być postne.

NIEMCY 

Choinka – choinka u naszych wschodnich sąsiadów pojawia się kilka dni przed Wigilią. Ozdoby wieszane na nie są robione własnoręcznie. Do tego do wieszane są  światełka, a pod choinką znajduje się żłóbek. Zwyczaj ubierania świątecznych drzewek sięga przełomu XV i XVI wieku. Ta tradycja została rozpowszechniona  w różnych kierunkach świata – również w Polsce.
Adwent – adwent w Niemczech zaczyna się w pierwszą niedzielę adwentową (cztery tygodnie przez Wigilią). W większości niemieckich domów robione są wianki z fioletowymi ozdobami i świeczkami. Podczas adwentu dzieci otwierają po jednym okienku w kalendarzu adwentowym, w którym znajdują słodkie upominki.
Kiermasze świąteczne – kiermasze bożonarodzeniowe odbywają się w w wielu niemieckich miastach. Na straganach takiego kiermaszu można kupić wiele słodyczy, kalendarze adwentowe oraz ozdoby choinkowe. Niemcy częstują się tam pierniczkami oraz degustują grzane wino.

FRANCJA

Świąteczne przysmaki – we Francji nie obchodzi się Wigilii. Świąteczna kolacja zaczyna się 25 grudnia po pasterce. Do najsłynniejszych przysmaków w święta należy : gęś, ostrygi, indyk nadziany kasztanami , naleśniki gryczane oraz deser  Bûche de Noël (świąteczna kłoda),  która przypomina naszą polską roladę, jednak w środku jako nadzienie posiada lody.
Prezenty – prezenty we Francji są zazwyczaj wręczane w Mikołajki, a nie w Boże Narodzenie. W innych częściach Francji prezenty przynosi Le Père Noël (francuski Święty Mikołaj), który upominki zostawia w dziecięcych butach pozostawionych na kominku podczas Bożego Narodzenia. Dorośli czekają do Nowego Roku, aby podarować sobie prezenty.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla dużych , ale przede wszystkim dla nas – dzieci. Długo pamiętamy ich atmosferę, a wszystkie zwyczaje postaramy się kultywować i przekazywać następnym pokoleniom