“Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej”
Józef Piłsudski
Dzisiaj obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Dokładnie 100 lat temu po 123 latach życia pod zaborami, Polska stała się wolna. Przyczyniło się do tego bardzo wiele osób,których w większości już nie ma wśród nas. Ich groby znajdują się w różnych miejscach – czasem opuszczonych: w lasach, przy drogach, a także wojennych, zbiorowych mogiłach. . Te poległe osoby są bardzo ważne dla dziejów polskości. Byli zwykłymi osobami, niczym nie różniącymi się od nas. A jednak. Poświęcili życie za ojczyznę, za naszą Polskę. Byli prawdziwymi patriotami, których postawa w dzisiejszych czasach jest wzorem do naśladowania. Z okazji takich świąt jak dziś jesteśmy myślami razem z nimi i pamiętamy co dla nas uczynili. To dzięki tym ludziom możemy żyć w wolnym kraju, mieć własny język, walutę, kulturę, symbole narodowe czy nawet wiarę.
Na cześć tak ważnych wydarzeń cały nasz kraj się jednoczy. W różnych miejscach takich jak: szkoły, stadiony, domy kultury czy ulice organizowane są uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy, lecz także tych, którzy przeżyli i dziś z chęcią opowiadają o tamtych czasach. Naszą szkołę również odwiedził niesamowity człowiek Pan Zygmunt Gotowicki -kombatant, kapitan, który opowiedział historię swojej młodości podczas wojny. Mimo sędziwego wieku zaśpiewał także piosenkę, której nauczył się podczas edukacji w szkole podstawowej. W naszej szkole odbył się uroczysty apel, który rozpoczął się o godzinie 11:11 od zaśpiewania całego Hymnu Polski. Był to bardzo podniosły, wzruszający moment, w którym każdy uczeń i każdy nauczyciel z dumą wypowiadał każde słowo naszej pieśni narodowej.
Następnie odbył się występ artystyczny. Mówiliśmy wiersze patriotyczne, śpiewaliśmy pieśni żołnierskie, oglądaliśmy prezentację. Wszyscy ubrani odświętnie z przypiętymi kotylionami, ułożyliśmy naszą polską flagę z biało – czerwonych balonów. Na koniec wszyscy uczestnicy apelu mogli skosztować tortu oczywiści w barwach narodowych.. Uroczystości szkolne odbyły się 9 listopada, a w dniu 11 listopada odbywały się uroczystości gminne. Rozpoczęły się one od mszy świętej w kościele pw. Świętego Pawła Apostoła. Następnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych i władz gminnych z kilkumetrową flagą pod pomnik Józefa Piłsudskiego , pod pomnikiem którego złożono kwiaty. Później w SP nr 2 w Małkini Górnej odbyła się oficjalna uroczystość, na której został zaprezentowany Polonez w wykonaniu nauczycieli i uczniów oraz występ lokalnych zespołów i gminnego chóru dziecięcego w którym również śpiewałam.
Podobne uroczystości jak w naszej gminie odbyły się w całej Polsce. W taki sposób oddaliśmy cześć tym wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszej uroczystości.