Biwaki w Zalesiu to wieloletnia tradycja Hufca Ziemi Wadowickiej. Od kilki lat, z racji popularności biwaku – jest on podzielony na dwa turnusy, jeden dla zuchów i dzieci niezrzeszonych w wieku zuchowym oraz drugi – dla harcerzy i młodzieży.
W tym roku teren Harcerskiej Bazy Obozowej „Zalesie” podczas Biwaku Zuchowego zamienił się w Biuro Podróży „Tu i tam”. Od 7 sierpnia 2017 w Zalesiu, przez pięć dni bawiły się zuchy oraz dzieci niezrzeszone. Każdy dzień dzieci spędzały na innym kontynencie, poznając jego kulturę. Brały również udział w zajęciach plastycznych i ruchowych.
We wtorek uczestnicy biwaku odwiedzili Afrykę, gdzie podczas Afrykańskich Warsztatów poznali jak ważna i cenna jest woda dla Afrykańczyków, nauczyli się afrykańskiego tańca, wielu piosenek i pląsów, poznali florę i faunę czarnego lądu, zbadali piramidy w Egipcie, wykonali stroje i biżuterie rdzennych mieszkańców Afryki. Wieczorem odbyły się zajęcia teatralne podczas których każda szóstka (mała grupa licząca 6 osób mieszkających razem w namiocie) przedstawiała krótką scenkę pt. „Moja Afrykańska Przygoda”.
Środę dzieci spędziły w Azji. Najpierw poznały Mongolię z Czyngis-Chanem, podczas Gry Terenowej na terenie Bazy Obozowej. Po południu odbyły się zajęcia warsztatowe ukazujące kulturę Azji, odbyła się Ceremonia Picia Herbaty, po której każdy zuch mógł spróbować jeść ryż pałeczkami. Poznali Indyjski taniec, nauczyli się trudnej sztuki origami oraz zasad udzielania pierwszej pomocy podczas wędrówek górskich. Po kolacji do Zalesia zawitał prawdziwy podróżnik- dr Seweryn Gałysz, który opowiedział i pokazał zdjęcia ze swojej podróży do Japonii. Dla zuchów, które uważnie słuchały opowieści, czekała nagroda, pan Seweryn miał dla nich autentyczne japońskie monety.
W czwartek zuchy trafiły do Ameryki Południowej i Północnej. W Hollywood spróbowali swoich sił w tworzeniu filmu ze scenkami rodzajowymi. Odwiedzili również wioskę Indian i brazylijskie boisko.
W ten dzień podczas kolejnej już Gry Terenowej uczestnicy poznali kulturę Azteków. Piątek (11 sierpnia 2017) był ostatnim dniem biwaku, w którym wszyscy pojechali na wycieczkę do Paku Miniatur w Inwałdzie i zwiedzili w jeden dzień cały Świat.
W nagrodę za aktywne uczestnictwo we wszystkich zajęciach każdy uczestnik biwaku otrzymało biwakową koszulkę, dyplom z podziękowaniem oraz sprawność zuchową „Podróżnik po kontynentach”, która pokazuje że można okrążyć Świat w pięć dni, przy pomocy dziecięcej wyobraźni.
Tekst: Adam Świetlik