Czasami nasze plany ulegają zmianie, na co nie mamy wpływu. Przekonali się o tym uczniowie Gimnazjum Publicznego im. Arkadego Fiedlera w Dębnie w miniony piątek 26 lutego. Wraz z panią Wiolettą Rafałowicz zespół redakcyjny szkolnej gazetki “Gimnazjak” oraz kilkoro innych uczniów wykazujących zainteresowanie sztuką pisania, miało udać się do Biblioteki Publicznej im. Antoniego Dobrowolskiego na warsztaty dziennikarskie.
Kiedy dotarliśmy na miejsce, okazało się, że z powodu choroby prowadzącego, warsztaty odbędą się w innym terminie. Nie ma, jednak, tego złego co by na dobre nie wyszło. Na nasze szczęście okazało się, że w tym samym czasie inna grupa gimnazjalistów udaje się na spotkanie z panią Cecylią Judek. Zdecydowaliśmy więc, że również weźmiemy w nim udział. Wykład dotyczył wybitnego, polskiego pisarza- Henryka Sienkiewicza, jego twórczości, a także życia prywatnego. Choć początkowo, po reakcjach uczniów dało się odczuć, że są nie lada zawiedzeni nagłą zmianą planów, chwilę po rozpoczęciu spotkania nie było śladu po ich markotnych minach. Pani Cecylia okazała się być osobą o niezwykłym darze perswazji oraz odziaływania na osoby, do których mówi. Wszyscy zebrani chłonęli jej słowa, nawet wówczas, gdy my, jako osoby nie znające dobrze twórczości polskiego noblisty, nie znaliśmy książek czy sytuacji o których właśnie opowiadała. Okazało się, że życie wieszcza narodowego nie zawsze usłane było różami. Henryk Sienkiewicz, jak każdy z nas, przeżywał w swoim życiu trudne momenty, co często było jednak niejaką inspiracją lub choćby pobudką do napisania danego utworu. Pani Judek uświadomiła nam, jak niewiele jeszcze wiemy o polskiej literaturze. Dała nam do zrozumienia, że każdy z nas, jako obywatel Polski, powinien znać twórczość swoich rodaków. Niepamięć o niej bezsprzecznie przyczyni się do utracenia naszej tożsamości narodowej.
Po zakończonym spotkaniu przyszedł czas na podziękowania, wpis do księgi pamiątkowej oraz na słodki poczęstunek w piwnicy biblioteki. To właśnie tam, nasi młodzi redaktorzy zdołali jeszcze raz porozmawiać z panią Cecylią, tym razem bardziej prywatnie. Mieliśmy okazję zadać pani Judek nurtujące nas pytania oraz porozmawiać m.in. o naszej gazetce, dzieciństwie pani Cecylii czy też o tym jak stać się elokwentnym. Ponadto otrzymaliśmy kilka wskazówek, pomysłów na organizację lub udział w konkursach, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.
Podsumowując, udział w spotkaniu z panią Cecylią okazał się być strzałem w dziesiątkę. Zarówno ja, jak i moi koledzy oraz koleżanki jesteśmy pod wrażeniem wiedzy pani Cecylii. Sądzę, że wiele osób uczestniczących w spotkaniu, już w najbliższym czasie sięgnie po powieść Henryka Sienkiewicza. Teraz natomiast czekamy z niecierpliwością na warsztaty!
Komentarze ( )