Co roku, w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie, odbywa się Festiwal Projektów 2.0. W tym roku spotkanie przypadło na dzień 26 stycznia. Miało ono na celu przedstawienie wyników pracy uczniów w realizowanych w tym roku szkolnym projektach edukacyjnych.
Zebranych uczniów przywitała uczennica klasy 2a – Malwina Wojewoda. Nauczycielem odpowiedzialnych za tegoroczny festiwal była pani Dorota Tołoczko. Jako pierwsza zaprezentowała się Emilia Smagło, która przedstawiła w krótkim filmiku pracę nad realizacją projektu “Nie bądź obojętny/obojętna”. Filmik został wykonany podczas Wirtualnego Festiwalu Międzykulturowego w ramach programu “Szkoła Tolerancji” i “Nienawiść. Jestem przeciw”. Do stworzenia prezentacji multimedialnej wykorzystano program Animoto. Następnie wystąpiły : Julia Bogacka, Kamila Zając oraz Izabela Cholewińska. Biorą one udział w projekcie “Teatr na matematyce, czyli Pitagoras w roli głównej” i w formie prezentacji multimedialnej pokazały nam wyniki swojej pracy. Ja, jak i inni zebrani uczniowie, dowiedzieliśmy się m.in kim był Pitagoras, kiedy żył, jak obliczyć długość danego boku trójkąta, używając twierdzenia Pitagorasa. Następnym elementem było zaprezentowanie konkursu, który odbył się w naszej szkole, pt.”Warto mieć pasję” oraz akcji “Przyjdź, zobacz, posłuchaj”. Jest to ciekawa inicjatywa, która zachęca uczniów do czytania książek oraz umożliwia wymianę poglądów na temat czytanych książek. W następnej kolejności zaprezentowała się uczennica klasy 3f – Angelika Staniszewska, opowiadając o projekcie “Odmienność czyni nas ciekawszymi”. Praca, którą wykonaliśmy w projekcie, polegała na wcześniejszym wykonaniu awatarów osób, które czują się dyskryminowane przez innych ludzi. Dzięki temu na Festiwalu zaprezentowaliśmy: awatar Żyda, cyganki, osoby bezdomnej, inwalidy jeżdżącego na wózku, wychowanki domu dziecka, nowego ucznia w klasie, osobę niechodzącą na religię oraz awatar kobiety. Wszystkie zrobiły ogromne wrażenie na oglądających. Miały one na celu pokazanie, że każdy człowiek jest inny, ale każdy jest równy. Powinniśmy szanować każdego człowieka bez względu na jego pochodzenie czy kolor skóry. Wykorzystaliśmy do przygotowania prezentacji program Voki.com.
Kolejny projekt zaprezentowała Julita Wierzchowska wraz z koleżankami. Projekt, w którym biorą udział, opiera się na pomocy bezdomnym zwierzętom. Przez cały rok uczniowie mogą przynosić pokarm lub ciepłe koce, które następnie zostają zawiezione do schroniska “Azorki” w Gorzowie Wielkopolskim. Organizatorem i opiekunem akcji jest pani Monika Kubica. Uczniowie z naszej szkoły bardzo zaangażowali się w tę akcję i już po raz trzeci odwiedzili schronisko “Azorki”. Jest to wspaniała inicjatywa. Pomagając, dajemy szczęście innym, w tym przypadku są to bezdomne zwierzęta, znajdujące się w schronisku. Na końcu zaprezentowali się Barbara Dembkowska i Mateusz Lendzion z filmem, który został nagrany na terenie naszego gimnazjum. Zapytano uczniów oraz nauczycieli,czy wiedzą, jak bronić się w internecie oraz jakich programów używają, aby do ich urządzeń elektronicznych nie wdarł się wirus. Wyniki ankiety przedstawiła Basia w formie prezentacji Power Point i wynika z niej, że większość zapytanych osób wie, jak chronić się przed niebezpieczeństwami czyhającymi w internecie. W ten sposób obchodziliśmy równiej Dzień Bezpiecznego Internetu.
Jako pierwsi przybyli do nas uczniowie klasy 1f i 1g, na następnej lekcji zawitali najstarsi uczniowie naszej szkoły, czyli klasy 3a i 3e. Jako ostatni wyniki naszych projektów ujrzeli uczniowie klasy 3d i 1e. Na zakończenie Malwina Wojewoda pożegnała wszystkich przybyłych uczniów i zaprosiła na Festiwal Projektów 2.0 za rok.
Komentarze ( )