Czym są dziś stereotypy? Skąd się biorą? Na ile są one silne i co można z nimi zrobić? Z tymi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy warsztatów zorganizowanych 5 listopada 2015r. przez Centrum im. Zamenhofa w Białymstoku.
W warsztatach wzięli udział licealiści z różnych szkół, między innymi nasi uczniowie z klasy 1i, 1a, 2 a i 2h pod opieką p. Krystyny Ratasiewicz i p. Małgorzaty Tomaszewskiej. Uczestnicy najpierw obejrzeli dwa filmy: “Żyd na szczęście” Pauliny Fiejdasz i Adama Uryniaka oraz “Przejście” Jana Lorenza, które koncentrują się na dwóch aspektach współczesnej obecności Żydów w Polsce. Pierwszy dotyka kwestii funkcjonującego powszechnie stereotypu i wyobrażeń na temat Żydów, drugi śledzi fenomen poszukiwania własnych korzeni przez młodych ludzi w Polsce, którzy czasem dopiero niedawno dowiedzieli się o swoim żydowskich pochodzeniu. Po obejrzeniu filmów, uczestnicy pracowali w grupach. Nasza młodzież pod kierunkiem p. Karoliny J. Dudek. Filmy były tylko pretekstem do dyskusji czy naszym postępowaniem oraz myśleniem o Innych rządzą stereotypy? Czy jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym? Podsumowanie dyskusji było bardzo budujące, ponieważ dla naszej młodzieży najważniejsze jest to kto jest jakim człowiekiem, a nie jakie ma pochodzenie czy jakiej jest narodowości. Warsztaty były częścią składową seminarium – „Zobaczyć Innego”.
Karolina J. Dudek – doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, absolwentka Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN, studiów podyplomowych Instytutu Polonistyki Stosowanej UW, zarządzania i stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej, etnologii na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się antropologią zarządzania i historii, socjologią wiedzy, muzealnictwem oraz wizualnością w kulturze. Współautorka filmu antropologicznego Żeby to było ciekawe… (2009). Zarządza projektami, tworzy strony internetowe, tłumaczy teksty z zakresu antropologii. Brała udział w projektach badawczych realizowanych w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Instytucie Socjologii UW oraz w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Sekretarz redakcji „Stanu Rzeczy”. Koordynatorka projektu Obrazy różnorodności kulturowej i dziedzictwa. Obecnie pracuje w IEiAK UW.
Komentarze ( )