Stereotyp, czyli skrót myślowy, używany dla łatwej i szybkiej interpretacji skomplikowanego świata. Stereotyp to obraz rzeczywistości powstający w wyniku uproszczenia i generalizowania pewnych zachowań oraz zjawisk dziejących się w przestrzeni społecznej. Tendencja do nazywania, kategoryzowania oraz szufladkowania wydaje się być nieodłącznym elementem naszego życia.
Stereotyp Matki Polki – to kobieta nieszczęśliwa, udręczona, składająca siebie na ołtarzu życia rodzinnego. Poświęca się dla męża i dzieci kosztem własnej samorealizacji. Świadczy to o tym że nietolerancja oraz dyskryminacja jest wciąż żywa w naszym społeczeństwie.
Jak powstał motyw Matki Polki?
Motyw Matki Polki, został zaczerpnięty z literatury. Pojawia się po raz pierwszy u Mickiewicza w “Odzie do Matki Polki”, znajdziemy go w listach Słowackiego do matki, później u Baczyńskiego w “Elegii o chłopcu polskim”.
Kim jest Matka Polka?
Określenie to oznacza ideał matki. Ona nigdy nie popełnia błędów, jest osobą bez skazy. W świetle tego stereotypu kobiety, które nie mają dzieci, nie mogą być Polkami.
Kobiety stanęły wówczas przed rozmaitego rodzaju zadaniami. Gwarancją utrzymania tożsamości narodowej było odpowiednie wychowanie dzieci, stało się ono więc sprawą polityczną. Kiedy mężowie przebywali w więzieniach bądź na zesłaniu albo brali udział w powstaniach, z których już często nie powracali, to kobiety zajmowały się prowadzeniem gospodarstwa bądź interesów. Wywiązywały się ze wszystkich tych ról nad wyraz dobrze. Konieczność podołania tym różnym obowiązkom doprowadziła do ukształtowania się syndromu bohaterskiej, potrafiącej udźwignąć każdy ciężar Matki-Polki.
Czy moja mama jest Matka Polką?
“Uważam, że jestem Matką Polką, ponieważ jestem Polką i jestem matką dwóch córek. Staram się wychowywać je jak najlepiej, aby w przyszłości wyrosły na wartościowych ludzi. Kiedy zachodzi taka potrzeba, potrafię jak lwica walczyć o dobro swoich dzieci. Jednocześnie znajduję czas na swoje pasje i zainteresowania”.
Współczesna Matka Polka nie jest już męczennicą, to świadoma swoich wyborów i pewna siebie kobieta, która nie boi się życiowych wyzwań, łącznie z tym najtrudniejszym – bycia mamą. Wiele zniechęconych kobiet deklaruje, że Matką Polką nigdy nie będzie, gdyż dzieci posiadać nie zamierza. Brakuje nam w polskiej kulturze pozytywnych wzorców macierzyństwa, które pokazywałyby, że macierzyństwo jest cudowne i daje bardzo wiele satysfakcji. Nie oznacza wcale rezygnacji z własnego ja, ze swoich marzeń, pasji, celów. Będąc matką, można być szczęśliwą, zadowoloną z życia kobietą.
Komentarze ( )