fad.jpg

We wtorek 3.03.2015 roku uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Wirtualnym Festiwalu Antydyskryminacyjnym. Czym jest Festiwal? Kto brał udział w wydarzeniu? Jakie były zadania? Przeczytaj!

Dnia 3.03.2015r. o godzinie 10:00 rozpoczął się Wirtualny Festiwal Antydyskryminacyjny. Miał na celu sprawdzenie wiedzy z zakresu znajomości innych kultur oraz dokumentację refleksji na temat tolerancji, dyskryminacji i nienawiści. Zadania miały inspirować i pobudzać kreatywność.

Gimnazjum Publiczne im. Arkadego Fiedlera reprezentowali: Katarzyna Kazimierczuk, Natalia Sabat, Magda Pławińska, Łucja Jackowska, Mateusz Lendzion, Emilia Smagło, Katarzyna Azarkiewicz, Michaela Dawidowicz, Joanna Jokiel, Wiktoria Jelińska.

Wszystkie zadania zespół wykonywał w czytelni szkolnej pod czujnym okiem pani Wioletty Rafałowicz.

O godzinie 10:05 pojawiło się zadanie dodatkowe. Jego wykonania podjęli się Magda Sławińska i Mateusz Lendzion. Polegało ono na stworzeniu grafiki lub rysunku przedstawiającego nasz pogląd na nienawiść. O 10:25 pojawiło się kolejne zadanie. Należało zastąpić obraźliwe zwroty innymi, grzeczniejszymi oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące stereotypów oraz dyskryminacji spowodowanej cechami, na które nie mamy wpływu, np. kolor skóry, płeć, orientacja seksualna.

Między poszczególnymi zadaniami można było zadawać pytania na fanpage’u Wirtualnego Festiwalu Antydyskryminacyjnego na Facebooku. Odpowiedzi pojawiały się błyskawicznie.

 

Kolejne zadanie ukazało się o 10:45. Mieliśmy wymyślić hasła antydyskryminacyjne. Pierwsze hasło brzmiało: „Każdy zmaga się z wadami, tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami”, natomiast drugie: „Hejterzy – niewinni komentatorzy czy coś więcej?”. Hasła należało wypisać na kartkach i je sfotografować, a następnie zmontować film. Link i kod odsyłaliśmy jako dokumentację wykonanego zadania.

 

Następnie opisywaliśmy w kilku zdaniach kampanie takich jak „Hejt stop”, „Wykopmy rasizm ze stadionów”, „Wielkie sprzątanie Facebooka” itp.

Obejrzenie wywiadu z panem Robertem Biedroniem stało się inspiracją do wykonania kolejnych zadań. Odpowiadaliśmy na pytania dotyczące pełnionej przez pana Roberta funkcji politycznej oraz jego orientacji seksualnej, a także opinii jego matki na temat homoseksualizmu.

Kolejne wyzwanie również dotyczyło obejrzanego filmiku. Był to quiz na temat wiedzy o muzułmanach. Dowiedzieliśmy się, że nie są oni dobrze traktowani w naszym kraju – nie mogą modlić się w ciągu dnia i są dyskryminowani ze względu na swoje wyznanie.

 

Zadanie szóste polegało na rozwiązaniu krzyżówki. Najpierw oglądaliśmy wywiad z młodą Wietnamką Hong, która od siedmiu lat mieszka w Polsce. To zadanie sprawiło nam wiele kłopotów.

 

Na koniec łączyliśmy symbole z ich znaczeniem, np. symbol chrześcijaństwa z obrazkiem ryby. Po wszystkim należało wysłać zrzut ekranu rozwiązanego zadania na maila opiekuna oraz administratora.

 

Praca wymagała dużo koncentracji i skupienia. Niektóre zadania były trudne do wykonania z przyczyn technicznych.

Według mnie Wirtualny Festiwal to ciekawe doświadczenie. Na pewno byłaby to bardzo przyjemna praca, gdyby nie stawiający opór sprzęt. Było to niekiedy bardzo uciążliwe, gdyż uniemożliwiało obejrzenie filmiku, który był niezbędny do rozwiązania zadań. Mimo wszystko była to dobra zabawa. „Wirtualny Festiwal Antydyskryminacyjny to dobre rozwiązanie na konkurs. Łączy on grupę rówieśników i zmusza do współpracy. Brałam w nim udział pierwszy raz i przyznam, iż mi się to podobało” – powiedziała jedna z uczestniczek, Katarzyna Kazimierczuk.

„Udział w Wirtualnym Festiwalu Antydyskryminacyjnym bardzo mi się podobał. Pierwszy raz miałam możliwość wzięcia udziału w takim wydarzeniu. Nauczyłam się pracy w grupie oraz poznałam różne organizacje antydyskryminacyjne w Polsce i ich cele” – stwierdziła Emilia.

Naszym ostatnim zadaniem jest pogratulowanie sobie ciężkiej, jednak  udanej pracy, promowanie naszej grafiki na Facebooku oraz czekanie z niecierpliwością na ogłoszenie wyników.